K mimořádným počinům lze jistě zařadit doplnění expozice o dvojici brnění, která se vrátila zejména díky rozvíjející se spolupráci s potomky posledních majitelů bečovského panství – rodinou Beaufort-Spontin. V roce 2018 se stal bečovský zámek průkopníkem v oblasti seniorského dobrovolnictví, neboť byl jedním ze dvou státních památkových objektů, kde se stal jeden z průvodců dobrovolníkem. Zcela strhující atmosféru zažili účastníci historicky první půlnoční mše konané 24. prosince v zámecké kapli svatého Petra. Ale vůbec nejmarkantnější pro všechny je nové slavnostní osvětlení celého areálu zprovozněné na počátku loňských letních prázdnin. Úspěchy byly zaznamenány také v oblasti požární ochrany - díky dlouhodobé příkladné spolupráci s HZS Karlovarského kraje a stálému zdokonalování protipožárního systému se bečovský zámek stal modelovým pracovištěm Hasičského záchranného sboru.
V roce 2019 nadále pokračuje projekt MŠMT „Vzdělávací programy paměťových institucí do škol," který zprostředkovává snadnější dosažitelnost historických památek školám na celém území České republiky. Účastníci tohoto projektu využívají zejména osvědčené programy „Relikviář pro každého“ a „Procházky minulostí.“
V oblasti sbírkových předmětů je v letošním roce plánováno dokončení restaurátorských prací rozsáhlé historické sedací soupravy nacházející se v expozici zámeckého prohlídkového okruhu. Zároveň v téže místnosti došlo k reinstalaci diamantové korunky Eleonory Beaufort-Spontin, která byla přesunuta z dosavadní dočasné moderní výstavní vitríny do stylově odpovídající historické vitríny s vhodným osvětlením. Restaurování se bude týkat také předmětu, který není v současnosti součástí zpřístupněných sbírek - historického sušáku lahví na víno. V budoucnu bude instalován společně s unikátní sbírkou vín a koňaků v připravované nové expozici ve sklepení tzv. Pluhovských domů.
Na jaře bude zahájena nejen návštěvnická, ale také stavební sezóna, která velmi citelně zasáhne do dosavadního dění v historickém areálu. Správa SHZ Bečov má však připravená taková opatření, aby nebyl nijak významně omezen chod a běžný návštěvnický provoz. Předposlední etapa stavební a památkové obnovy hradu a přilehlých objektů spočívá v rekonstrukci tzv. Pluhovských domů, kde by měla být do konce roku 2020 vytvořena nová interaktivní expozice relikviáře svatého Maura, multifunkční sál, edukační učebny, prostory pro workshopy, nová pokladna s rozšířeným zázemím pro prodej suvenýrů, šatnou a sociálním zázemím pro návštěvníky, později pak dojde na vybudování kavárny. V současnosti probíhá výběrové řízení na zhotovitele, které bude ukončeno 28. března porovnáním obdržených nabídek. Náklady na tyto práce budou dosahovat 85 mil. korun.
Do začátku hlavní návštěvnické sezóny bude zpřístupněna nová okružní stezka kolem hradu doplněná o několik interaktivních pomůcek a herních prvků. Během sezóny pak vznikne tištěný originální průvodce touto trasou. Správa SHZ Bečov nezapomíná ani na hradní park, kde budou pokračovat udržovací práce a dendrologické zásahy. V letošním roce se pak naplno projeví zapojení do česko-německého projektu přeshraniční spolupráce, v rámci něhož dojde k výsadbě zeleně a osazení speciálních budek pro netopýry.
Správa hradu a zámku Bečov se bude usilovně snažit, aby byl návštěvnický provoz postižen intenzivní stavební aktivitou minimálně, přesto je již nyní zřejmé, že bude nezbytné značně eliminovat nabídku kulturních akcí. Proto v tuto dobu se uvažuje, pokud to technické podmínky prostor dovolí, o konání pouze akcí tradičních jako je např. Běh městem, Karlovarský folklorní festival, Bečovské slavnosti či Noc kostelů. Za to však mimo bude příběh a fenomén relikviáře sv. Maura a bude prezentován v původní domovině v belgickém Florennes formou připravované putovní výstavy podpořené projektem česko-valonské vládní spolupráce.
Nicméně, jako každý rok, se bude opět inovovat nabídka suvenýrů. Sběratelé a turisté se mohou těšit na vkusné nové kousky.
Hrad a zámek Bečov představuje jedinečný soubor historických budov, z nichž nejvýznamnější je gotický hrad, renesanční palác a barokní zámek. Od roku 2002 je zde trvale vystavována unikátní ostatková schránka – relikviář sv. Maura, který je spolu s korunovačními klenoty nejcennější zlatnickou památkou České republiky.
V roce 2010 získal Projekt konzervace a prezentace Horního hradu v Bečově mezinárodní ocenění Europa Nostra.
Hrad a zámek Bečov se specializuje na edukace a sportovně-kulturní vyžití pro širokou veřejnost. Také díky těmto aktivitám se stal v roce 2013 Fakultním objektem Univerzity Karlovy, Pedagogické fakulty.
Na základě dlouhodobé příkladné spolupráce s HZS Karlovarského kraje a stálému zdokonalování protipožárního systému se bečovský zámek stal v roce 2018 modelovým pracovištěm HZS Karlovarského kraje.
Zdroj: Živý kraj