epc, světelný smog, smog, osvětlení, veřejné osvětlení, lampy, projekt
V minulém roce byla v rámci EPC vyměněna celá čtvrtina pouličního osvětlení ve Aši. Krom expresní výměny zastaralých svítidel a garantované úspory 2,1 milionu Kč za rok, došlo také k výraznému snížení světelného smogu.
O tom, že je světelný smog škodlivý, se na odborné úrovni diskutuje již dlouhá léta, jeho neblahý vliv je ale společností stále ignorován.
Kromě dezorientace, narušení krmných i rozmnožovacích procesů u zvěře a hmyzu, na které světelný smog také dopadá, má celou řadu prokázaných zdravotních rizik pro člověka.
Patří mezi ně spánkové problémy a metabolický syndrom, který zahrnuje celou škálu zdravotních problémů, jako obezitu, cukrovku II. typu a kardiovaskulární onemocnění. Další a nepopiratelný je vliv na rozvoj depresí.
Nově je dáváno narušení vnitřních pochodů, způsobených světelným smogem také do souvislosti s rozvojem karcinomu prostaty, dělohy, tlustého střeva, či prsu. Epidemiologické studie ukazují, že lidé žijící v oblastech s nejvyšší mírou světelného znečištění, mají tendenci k vyššímu výskytu právě těchto druhů rakoviny, citlivých na hladinu spánkového hormonu - melatoninu.
Ve výměnách dalších svítidel veřejného osvětlení bude Aš nadále pokračovat. Výměna by se měla také dotknout stávající kabeláže, která je již dožilá a způsobuje časté výpadky.
Přílohou článku je několik srovnávacích fotografií, dokumentující rozdíl v produkci světelného smogu před a po výměně veřejného osvětlení. Autorem fotografií z roku 2021 je Milan Odehnal, nové v roce 2025 pořídil Petr Vodrážka.
Mgr. Pavel MATALA
místostarosta města Aše
Zdroj: iassko.cz