Ministr obrany, po jehož nedávném nástupu do funkce se převody přebytečného majetku armády staly jednou z hlavních priorit, tak přehodnotil rozhodnutí svého předchůdce a rozhodl se zrušit obchodní veřejnou soutěž na prodej areálu bývalých kasáren, čímž vyhověl žádosti města o bezúplatný převod. Armáda tak chce Chebu alespoň částečně kompenzovat nevýhody spojené s jejím odchodem z města.
„Chci říci, že jsme toto rozhodnutí činili po důkladném zvažování žádosti města Cheb. Armáda zde eviduje několik žádostí podnikatelských subjektů s nabídkou na desítky milionů korun. Zvažovali jsme i možnosti takové negativní výhrůžky, kde tito zájemci signalizovali, že v případě, že to městu Cheb bezúplatně převedeme, tak budou skandalizovat armádu za neefektivní nakládání s majetkem,“ uvedl dále ministr obrany.
V horizontu zhruba sta dnů, po dořešení některých administrativních záležitostí, se bývalá kasárna stanou majetkem města. Chebská radnice tak získá lukrativní pozemky s inženýrskými sítěmi na jižním svahu v těsné blízkosti centra. Podmínkou bezúplatného převodu je ale jejich využití v přísně veřejném zájmu, a to min. na dalších deset let. V areálu kasáren by proto mohla najít své sídlo mezinárodní policejní akademie, o jejíž přidělení Cheb zápasí s německými městy Plavno a Hof.
„To je možná spíše takový bonbonek. Hlavní využití by ale měla být rekonstrukce na byty, příp. výstavba bytů. A další možnost, o které uvažujeme, jsou provozy či zařízení na správu a údržbu bytů, příp. některé další možnosti,“ nastínil starosta města Václav Jakl.
Ministr obrany se s představiteli radnice dohodl rovněž na tom, že do konce letošního roku převede armáda na město, ať již úplatně či bezúplatně, také další své objekty a pozemky včetně chebského letiště. Do konce roku 2002 chce totiž armáda město Cheb definitivně opustit.