Pořízení lineárního urychlovače a dalšího potřebného přístrojového vybavení ale přijde na více než 80 milionů korun. Vedení nemocnice se chce proto s dodavateli domluvit na splácení chybějící částky, které by bylo rozloženo do následujících pěti let.
"Předpokládáme, že bychom zbytek prostředků získali ze státního rozpočtu, eventuálně z jiných hmotných zdrojů," uvedl Milan Burša, ředitel Okresní nemocnice Cheb.
Dofinancování zbylé částky z vlastních prostředků sice vedení nemocnice, která je stále ještě zatížena vysokými dluhy z minulosti, odmítá, ale nevylučuje, že by se zdravotnické zařízení podílelo na hrazení úroků z případného úvěru.
Dalších 5 milionů korun budou nemocnici stát stavební úpravy nutné k instalaci nového přístrojového vybavení, jejichž poskytnutí ale již přislíbila chebská radnice.
"Předpokládáme zatím, že bychom zvládli kolem 40 pacientů denně a do budoucna bychom se rádi dostávali až na 60 pacientů denně," prozradil Burša.
Chebská radiační onkologie se tak stane jediným specializovaným pracovištěm tohoto druhu v Karlovarském kraji, na jehož území se nepočítá se vznikem centrální krajské nemocnice, ale jednotlivá oddělení s celoregionálního působností budou podle odborných kvalit a přístrojového vybavení rozdělena do tří stávajících okresních nemocnic. Díky modernímu lineárnímu urychlovači, který nahradí takřka 30 let starý Betatron, jenž je poté, co vstoupil v platnost nový atomový zákon, již zhruba mimo provoz, dojde k podstatnému zvýšení účinnosti i komfortu léčby pacientů s nádorovými onemocněními.
"Díky novému přístroji bude zákrok pro pacienta daleko šetrnější, dojde ke zpřesnění záření co do objemu, a dojde k šetření ostatních tkání pacienta," vysvětlil Jan Illich z oddělení radiační onkologie.
V úmrtích, způsobených zhoubnými nádory přitom patří Karlovarský kraj mezi nejhorší v republice. Navíc nejpozději do roku 2010 se podle odborníků nádory dostanou v příčinách úmrtí dokonce na první místo, tedy i před kardiovaskulární choroby.