2003 – Hrušková: Probíhá archeologický průzkum Krudumu (TV Západ)

S příchodem jarního počasí byla zahájena další etapa archeologického průzkumu zbytků kostela svatého Mikuláše, které byly objeveny v loňském roce v lesích u obce Hrušková nedaleko Sokolova.


„Po organizační stránce to zajišťuje Sdružení dětí a mládeže Horní Slavkov ve spolupráci s městem Loket, které je vlastníkem pozemků, a s Karlovarským muzeem, které je garantem té odborné stránky, protože samozřejmě nemůže archeologii dělat, kdo chce,“ uvedl předseda Sdružení dětí a mládeže Horní Slavkov Ladislav Podracký. 

Archeologové původně počítali s tím, že se letos budou provádět pouze sondáž zemní práce. Díky podstatně vyššímu finančnímu příspěvku z česko-německého Fondu budoucnosti bude ale kostel nakonec odkryt celý.

„My si především chceme upřesnit vzhled toho kostela. Zatím máme sice jakýsi dostatečně čitelný půdorys, ale věřím, že budou k mání po kompletním vykopání i další detaily. Dá se očekávat původní keramika datovací, protože hliněné hrnce, které naši předkové používali běžně, potom rozbité zahazovali. Dá se očekávat, že se tu najde i nějaký kov. Myslím tím třeba hřebíky z krovů, ale nevylučuji i nějaké drobné mince, protože při návštěvě kostela se občas z kapsy nějaká vytrousila. Dá se to očekávat i drobné sklo, předměty rituálního charakteru, třeba skleněné, hliněné, ale skleněné třeba výplně oken, tzv. terčíky,“ odhadl budoucí možné nálezy archeolog karlovarského muzea Jiří Klsák. 

První písemná zmínka o kostele svatého Mikuláše pochází z roku 1253 kdy ho král Václav I. daroval společně s dalšími církevními stavbami Řádu křížovníků s červenou hvězdou. Až do loňského roku se ale nevědělo, na kterém místě kostel stál. 

„Těch zmínek je celá řada. Ten kostel se vyskytuje v mytologii, je tady spousta různých pověstí a těchto věcí. A samozřejmě vědělo se, že tady v té lokalitě něco je. To není nové. Jako už dávno se mluvilo o tom, že tady nějaká stavba stojí, ale víceméně ten nápad jít sem kopat, vznikl takovým tím spontánním způsobem, jako vzniká spousta věcí. Prostě seděli jsme jednou s panem poslancem Tomíčkem v hospodě a tak jsme se bavili a bavili. No a nějak jsme přišli na to, že by nebylo špatné zkusit tady udělat archeologický průzkum, no a tak jsme začali,“ popsal Podracký. 

Od letošního průzkumu si archeologové také slibují další upřesnění doby vzniku, fungování i zániku kostela.

„Do toho 13. až šestnáctého století, kdy velmi předběžně zatím víme, že kostel existoval, kam ho datujeme. Tady asi v okolí Třídomí bývalého panoval čilý ruch. Já předpokládám těžbu, například těžbu cínu, ale i jiných barevných kovů. Žilo tady podstatně víc obyvatelstva, kostel musel mít, předpokládáme i nějaké lidské zázemí. Hodláme se podívat po okolí, po nějaké vesnici, prostě celým tím výzkumem dokumentovat snad čilý ruch v té době, včetně existence obchodní stezky,“ dodal Klsák.  

Archeologický průzkum by měl být dokončen v červenci nebo srpnu. V září pak přijde na řadu zakonzervování zdiva a úpravy okolí, po jejichž dokončení by lokalita měla být zpřístupněna veřejnosti.

weby uniweb zprávy

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Eastwood Symphonic

Hlavní zprávy

 

Uniweb weby
seo uniweb