Noclehárna Betlém, na jejímž vzniku se podílelo město společně s Diecézní charitou, funguje v areálu bývalých kasáren na Zlatém vrchu zhruba již jeden rok. Mužům, kteří přišli o střechu nad hlavou, nabízí za symbolický poplatek možnost přenocování a vykonání základních hygienických potřeb.
Vedle toho její pracovníci pomáhají klientům například i s vyřízením občanských průkazů a dalších potřebných dokladů a administrativních záležitostí. Obyvatelé noclehárny teď navíc dostanou také možnost začít pracovat.
„A je to také první krok k tomu, aby se vrátili na trh práce, aby se zapojili do pracovního procesu,“ uvedl místostarosta Chebu Václav Jakl.
První čtyři klienti začnou pracovat na úklidu bývalých kasáren, ve kterých noclehárna sídlí. Později by jim přitom mohla být přidělována práce také na dalších veřejných prostranstvích po celém městě. Kromě toho by se do budoucna mohl zvýšit i počet pracovních míst.
„Zatím jsou to čtyři pracovní místa a tady bychom měli ze strany Městského úřadu nabízet možnost úklidových prací po městě,“ dodal Jakl.
Klienty, kteří se do veřejně prospěšných prací zapojí, bude zaměstnávat plzeňská Diecézní charita. Seznam vytipovaných lidí bude předán chebském Úřadu práce, který bude mít při výběru poslední slovo. Z jeho prostředků pak bude také vyplácena mzda. Služeb noclehárny Betlém využívají téměř dvě desítky chebských bezdomovců.