Název nového okruhu souvisí s Františkánským náměstím, kolem kterého se turisticky velmi atraktivní historické prostory nacházejí. Většina z nich je ale dosud uzavřena nebo se otevírá pouze příležitostně. Představitelé města se proto před nedávnem sešli na jedné z pravidelných schůzek se zástupci plzeňského biskupství, oblastního archivu, krajského muzea a dalších subjektů, které jsou v tomto projektu zainteresovány. Hovořilo se především o tom, jak budou jeho přípravy pokračovat.
„Tam je asi důležité říct, že některé budovy jsou v našem vlastnictví, tam to není problém. Konkrétně třeba kostel, který jsme získali od plzeňského biskupství, a samozřejmě zahrady, které už jsou upraveny,“ uvedl místostarosta Chebu Václav Jakl.
Těžištěm celého okruhu má být bývalý františkánský klášter a s ním sousedící kostel, jehož interiér bude sloužit nejen jako výstavní a koncertní síň, ale také pro pořádání pravidelných církevních bohoslužeb. S potřebnými úpravami by se přitom mohlo začít už v příštím roce. Další prostory chce město zpřístupnit také v klášteře, jehož část má od církve pronajatu. Na gotickou křížovou chodbu by přitom měla navazovat expozice církevního umění z Chebska, kterou radnice připravuje ve spolupráci se zdejším muzeem.
„A samozřejmě nedílnou součástí je knihovna, která je velmi atraktivní. V současné době je v klášteře Teplá, kde se provádí její údržba a restaurátoři na ní pracují,“ přiblížil starosta.
Město chce pro návštěvníky okruhu vybudovat také chybějící zázemí. Hotova je už například studie sociálního zařízení s toaletami.
„Tyto prostory nejsou naše. Jsou v areálu kláštera. Nicméně i tady uvažujeme, jak bychom podpořili jejich vybudování, protože by sloužily samozřejmě jako zázemí pro kostel, ale také by byly přístupné z františkánské zahrady. To je také velmi důležité, protože toto ještě není v rámci františkánské zahrady řešeno,“ vysvětlil Jakl.
Jako první přijde pravděpodobně na řadu rekonstrukce hradební věže v sousedství knihovny, která je už projektově zpracována. Z věže pak vznikne také průchod na ochoz hradby nad klášterní zahradou a do kulaté věžičky u vstupu z Hradební ulice.
„Využití hradební věže, ještě proběhne výběrové řízení. Je představa, že by si město řeklo, že by minimálně z poloviny svůj záměr tady uplatnilo. Uvažuje se o zřízení expozice. Může to být třeba středověké opevnění města Chebu, ale může se to i měnit a měl by tam být také zohledněn záměr na prodej nějakých upomínkových předmětů,“ vyjmenoval možnosti starosta Jakl.
Do připravovaného okruhu má být zakomponován také areál středověkého špejcharu s bývalými městskými sýpkami, který letos město získalo od společnosti TEREA.
„Byl tady nedávno investor, který by měl zájem zde zřídit hotel na vysoké evropské úrovni. To je jedna z variant. I v případě zřízení tohoto hotelu by se spolupracovalo s muzeem, takže nějaké technické prostředky by mohly, tak jako mlátička nebo něco podobného, tak by mohly být v těch přízemních prostorách. Tak to by bylo využití těchto objektů. Jsou rozsáhlé a pokud tento záměr nebude, ten investiční záměr nebude uskutečněn, tak samozřejmě spolupracujeme s muzeem a přemýšlíme dál, jak tyto atraktivní prostory, uvnitř dřevěné, velmi pěkné, tak jak je využít,“ naznačil další perspektivy starosta Václav Jakl.
V sousedství připravovaného prohlídkové okruhu se nachází také bývalý kostel svaté Kláry, kde má Galerie výtvarného umění stálé expozice gotického sochařství z Chebska a evropského malířství 17. a 18. století.