2004 – Cheb: FIJO oslavilo EU, přijely orchestry z téměř všech zemí (TV Západ)

Letní prázdniny začaly a s nimi i řada festivalů. My jsme se s kamerou vypravili na jeden z nich, na chebský festival dechových mládežnických orchestrů FIJO 2004. Ten letošní, šestnáctý ročník je největší v jeho více jak třicetileté historii.

dezinfekce

Město Cheb pojalo letošní ročník jako oslavu vstupu České republiky do Evropské unie. Cílem organizátorů festivalu proto byla účast orchestrů ze všech pětadvaceti členských států.

„Téměř se nám to podařilo, ale ne úplně. Do poslední chvíle jsme doufali, že přijede skutečně všech pětadvacet členských zemí. Nakonec se nám nepodařilo získat orchestr z Malty, protože tam skutečně dechovka asi neexistuje v té podobě, jak jsme zvyklí. A na poslední chvíli nám odřekl rakouský orchestr z vážných organizačních důvodů,“ přiblížila vedoucí produkce festivalu Jana Fefferová. 

Program festivalu se tak letos postaralo rekordních osmadvacet orchestrů ze třiadvaceti členských států Unie společně s hostujícím tělesem z ruského partnerského Nižního Tagilu. Diváci tak mohli vidět velice pestrou paletu vystoupení od klasické dechovky až po jazz. 

Výjimečnost letošního ročníku podtrhlo i to, že záštitu nad ním převzali ministr kultury Pavel Dostál a ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda. Čestným prezidentem festivalu byl navíc hudební skladatel a dirigent Josef Vejvoda, syn legendárního Jaromíra Vejvody.

„Já předně si vážím toho, že mě pan ředitel Růžička oslovil a jmenoval prezidentem festivalu, což je povinnost velice milá, nejenom čestná, ale i dirigování. Musím dirigovat hymnu na úvod a na závěr,“ uvedl Josef Vejvoda. 

První ročník se konal už v roce 1970. Kořeny festivalu jsou přitom úzce spjaty se zdejší Základní uměleckou školou Jindřicha Jindřicha, v jejímž výukovém programu má hudba a především ta dechová prvořadé místo.

„Myšlenka na festival se zrodila po výborných výkonech mládežnického orchestru, protože v roce 1958, kdy pan Václav Kučera, tehdejší učitel Lidové školy umění v Chebu, založil tento orchestr, bylo nás prvních dvanáct. Já jsem osobně byl zakládající člen těch dvanácti. A orchestr se neustále vyvíjel, rozrůstal nejen množstvím, ale i výkonnostně. A právě výborné výkony orchestru pak daly podnět pro založení tohoto festivalu,“ zavzpomínal ředitel chebské ZUŠky Karel Bosák.

Za více než třicet let trvání festivalu se na něm představily stovky mládežnických orchestrů z celé Evropy a dokonce i z Japonska. Letošní ročník se zhruba sedmnácti sty účinkujícími byl ale i v těchto měřítkách výjimečný.

„Za dva roky se festival určitě vrátí do takové skromnější podoby, už i z finančních důvodů a už i proto, že přece jenom každý rok nevstupujeme do Evropské unie. Nicméně se budeme snažit dodržet takový ten trend převahy těch zahraničních orchestrů. Ale zase na druhou stranu chceme dát i prostor těm českým, protože letos je jich tady méně. Ale zase by byla škoda si nechat ujít takové dobré české dechovky,“ naznačila o další plány Fefferová. 

Letošní ročník přinesl celou řadu novinek. Jednou z nich byla například výstava v kostele Zvěstování Panny Marie, která se prostřednictvím dobových fotografií, tiskovin nebo upomínkových předmětů pokusila zmapovat celou historii festivalu.

„Já si myslím, dechová hudba v dnešní době se trošku vyrovnala, i když jsem před chvílí povídal o tom, že dechová hudba u nás má veliké kořeny, čeští kapelníci chodili učit hrát jako vojenští zvláště po celé Evropě dechové orchestry. A ta tradice už trošku malinko pominula, nicméně česká dechová hudba pořád má veliký zvuk. Myslím si, že venku v zahraničí má větší zvuk než u nás, je to škoda,“ dodal Vejvoda. 

Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Hlavní zprávy

 

Hrady.cz - letní kulturní festival 2024