„Ta změna je jednak v tom, že se tam mění určité pravomoci při zadávání veřejných zakázek a potom je tam upřesněn způsob, který je používán při vlastním hodnocení a výběru té dotyčné veřejné zakázky,“ shrnul místostarosta Chebu Pavel Vanoušek.
Nové směrnice by měly zajistit, aby byla vždy vybrána nejvýhodnější nabídka.
„Je to taková snaha státu, aby veřejné zakázky byly za a průhlednější, za b, aby se dalo hůř švindlovat, pokud použijeme toho slova, ale za c, samozřejmě to nese větší komplikace, je tady riziko, že se neúspěšní kandidáti budou odvolávat a že se třeba stavba neuskuteční v termínu, ve kterém byla naplánována,“ varoval starosta Chebu Jan Svoboda.
Upravené směrnice dělí veřejné zakázky do tří kategorií, a to podle jejich finanční náročnosti. Zakázky do sta tisíc korun jsou přitom v pravomoci vedoucích jednotlivých odborů radnice, kteří je můžou přidělit za cenu v místě obvyklou bez další konzultace.
U zakázek do 500 000 Kč je už třeba oslovit minimálně tři zájemce, kteří je jsou schopni realizovat. Jejich nabídky pak posuzuje příslušná komise, přičemž vše musí být zdokumentováno. Poptávkové řízení, ve kterém se musí oslovit alespoň tři subjekty, je nutné také u zakázek v objemu od 500 000 do 2 milionů korun. V tomto případě ale komise nejprve posuzuje, zdali došlé nabídky splnily všechny podmínky zadání a teprve pak doporučuje výběr té nejvhodnější.
„Tam do 500 tisíc rozhoduje vedoucí příslušného odboru. Do dvou milionů korun rozhoduje buď příslušný místostarosta, nebo tajemník, pokud se jedná o zakázku, která je určena pro Městský úřad,“ dodal Vanoušek.
Nové směrnice o zadávání veřejných zakázek vstoupily hned po schválení Radou města v platnost.