2004 – Cheb: Unikátní gotická křížová chodba je zpřístupněná pro veřejnost (TV Západ)

Unikátní gotická křížová chodba chebského františkánského kláštera je už zpřístupněna veřejnosti. V průběhu letošní turistické sezony pak možná bude otevřen i kostel Zvěstování Panny Marie, který je v těsném sousedství.

dezinfekce

Křížová chodba byla s výjimkou několika jednorázových kulturních akcí řadu desetiletí uzavřená. V objektu bývalého kláštera totiž sídlilo ředitelství zdejšího muzea, které se ale před časem přestěhovalo do opravené budovy na chebském náměstí. Radnice se proto s vlastníkem kláštera, plzeňským biskupstvím, dohodla na pronájmu chodby, čímž se otevřela cesta pro její turistické zpřístupnění. 

„Zatím je křížová chodba zpřístupněna zdarma. Nevybíráme žádný poplatek, takže toto je možné brát jako určitou vstřícnost města. Až se podaří instalovat detašované pracoviště krajského muzea, tak je možné, že toto se změní, ten režim bude jiný. Zatím jsou tyto prostory přístupné v dopoledních i odpoledních hodinách prakticky celý týden s výjimkou neděle zdarma,“ uvedl místostarosta Chebu Václav Jakl.

Radnice se s plzeňským biskupstvím dohodla také na převodu vedlejšího kostela Zvěstování Panny Marie, který by tak v budoucnu měl být využíván pro potřeby města i církve. 

„Církev by chtěla mít vyhrazeny dny v týdnu, konkrétně neděli a ještě jeden pevný den v týdnu. A všechny svátky, které jsou,“ vypočítal místostarosta. 

V kostele, by se ve vyhrazené dny měly konat bohoslužby, pro které se počítá s pořízením mobilního oltáře. Vedle toho by se zde měly konat výstavy, koncerty i další kulturní a společenské akce, které chce v řadu let uzavřené památce pořádat město. Před nedávnem se ale v tisku objevily informace, že by kostel měl být vysvěcen, což by mohlo znemožnit jeho využívání pro světské účely. 

„Tak toto byl článek velmi nešťastný. My jsme požádali o tiskovou opravu, protože je to článek, který velmi mate veřejnost. My jsme od počátku, když jsme o možnosti nabytí kostela s církví diskutovali, tak ten původní prvotní návrh byl ze strany církve právě na alternativní využití kostela pro jednak jejich potřeby, tak jak jsem řekl a pro potřeby naše. Takže od počátku jsme se bavili o možnosti normálních výstav, koncertů, které se hodí do těchto prostor. A a od počátku jsme se takto bavili. Pokud by toto nebylo možné ze strany města, tak bychom samozřejmě neměli zájem tento kostel nabýt,“ ohradil se proti nepravdivé informaci Jakl. 

Plzeňské biskupství vzneslo pouze požadavek, aby prostředí kostela odpovídal charakter zamýšlených akcí. V této věci přitom mezi církví a městem panuje relativní shoda. 

Konkrétně bych třeba řekl, že se diskutovalo i o folkovém koncertě, jestli je z hlediska církve možný nebo není. S panem biskupem Radkovským jsme se shodli, že toto třeba je možné. Diskutovalo se i o takových detailech, jestli je třeba možná výstava aktů, tak tam už jsme nebyli, nebo to vyjádření církve nebylo úplně pozitivní. Ale zase třeba jsme šli až do takového detailu, kdyby to byla výstava fotografií, ve které by byly akty, tak to už by problém být neměl. Takže i takové detaily jsme diskutovali, o tom jsme se bavili,“ přiblížil místostarosta Václav Jakl. 

Město počítá také s tím, že v kostele provede nutné opravy, které by ale měly zachovat jeho současný charakter. Mluví se přitom třeba o vybudování nové podlahy nebo vybalení některých částí kostela. 


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy