Jméno tohoto souboru je zároveň charakteristikou jeho programu. Rajaton znamená totiž finsky bez omezení nebo bez hranic, což přesně vystihuje široký repertoár tohoto tělesa, který sahá od klasických skladeb světových i finských autorů, přes magické úpravy severského folkloru až po vlastní kompozice.
O den později byla v chebské Galerii výtvarného umění zahájena výstava mapující dílo malíře Maxmiliána Pirnera, výstižně nazvaná Mezi pohádkou a skutečností. Touto výstavou galerie pokračuje v každoročním postupném představování výrazných osobností z řad v Čechách žijících německých výtvarníků.
Maxmilián Perner je autorem rozsáhlého malířského díla, které sice bylo ideově zakotveno ještě v neo romantismu, ale po formální i obsahové stránce už předjímalo některé aspekty pozdějšího symbolismu. Malíř přitom často využíval mytických a fantaskních motivů.
Ve svém známém cyklu o Hansi Heilingovi se například inspiroval starouněmeckou pověstí z Loketska. Maxmilián Perner byl nejen malířem, ale také dlouholetým profesorem žánrové a figurální malby na Akademii výtvarných umění v Praze. Mezi jeho žáky patřili pozdější významní čeští umělci. Za všechny lze jmenovat například Maxe Švabinského. Výstava bude v chebské Galerii výtvarného umění k vidění až do 19. září.