2005 – Cheb: Německá EJF chce otevřít Útočiště pro děti (TV Západ)

Krizové centrum pro zanedbávané a týrané děti chce v Chebu zřídit německá evangelická organizace EJF Lazarus. Projekt vzniku tohoto zařízení, které má nést název Útočiště, byl počátkem dubna představen na chebské radnici.

dezinfekce

Na jednání se tady sešli čelní představitelé EJF, města a Kraje i zástupci Nadace Olgy Havlové a místního občanského sdružení Prolomit vlny, které chce spřipravovaným zařízením spolupracovat.

„Já jim věřím, já tu organizaci znám, viděl jsem jejich projekty, viděl jsem je v akci. Takže já jsem velmi spokojen. Můžou nám pomoci,“ uvedl starosta Chebu Jan Svoboda.

Česká dceřiná společnost organizace EJF už v současné době jedná o nákupu jednoho z domů v sousedství Chebského hradu, ve kterém má krizové centrum vzniknout. Na pořízení objektu se mají vedle EJF finančně spolupodílet také Nadace Olgy Havlové a němečtí sponzoři, které shání manželka českého velvyslance v Berlíně Martina Lazarová. Poté bude ještě potřeba budovu vybavit a sehnat kvalifikovaný personál.

„My se snažíme, abychom mohli zahájit činnost už ke konci tohoto roku nebo začátkem příštího roku,“ popsal Heiko Krebs, tiskový mluvčí EJF Lazarus. 

Hlavní náplní centra má být krizová poradna, která má poskytovat odbornou pomoc a terapii zanedbávaným, tělesně i psychicky týraným a sexuálně zneužívaných dětem.

„A druhá věc je, že plánujeme tam i ubytování, krátkodobé ubytování v nouzových případech, když děti opravdu doma nevydrží a když utíkají, tak aby měly aspoň střechu nad hlavou na jednu noc,“ zmínil Krebs.

Vedle toho chce EJF pořádat také odborné semináře pro zdejší sociální pracovníky ve svém školicím středisku v nedalekém bavorském Silberbachu nebo pravidelné přednášky na školách a na rodičovských sdruženích.

„Zároveň chceme navštěvovat rodiny, chceme opravdu pracovat s celou rodinou,“ přislíbil mluvčí.

Činnost centra chtějí prostřednictvím svých grantových systémů finančně podporovat Kraj i město Cheb.

„Na základě žádosti to půjde do komisí a budeme se samozřejmě snažit tuto činnost nějakým způsobem podpořit. Konkrétně to říci neumím, protože neznám ještě rozsah toho projektu,“ uvedl starosta Svoboda.

Centrum Útočiště by zpočátku mělo mít tři stálé pracovníky. Jejich počet by se pak podle potřeby mohl ještě navýšit.

„Chceme, aby tam v zásadě pracovali české sociální pracovnice. Výběr, tak se samozřejmě budeme radit s odborníky z tohoto regionu, kteří vědí a nám doporučují. Jinak se mohou v podstatě každý přihlásit, kdo myslí, že má kompetenci. Žádáme, aby ten dotyčný měl uzavřené studium v sociální oblasti, tedy sociální pracovník nebo psycholog, psychologa potřebujeme určitě, budeme velmi rádi, kdyby tam pracoval aspoň jeden psycholog,“ dodal Heiko Krebs.

Nevládní organizace EJF provozuje po celém Německu více než osmdesát sociálních zařízení nejrůznějších typů od poraden pro nastávající matky v krizových situacích až po hospice, přičemž v současné době má téměř tři tisíce stálých spolupracovníků. 


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
UNIWEB - weby od lidí pro lidi

Hlavní zprávy