2005 – Cheb: Výsledky zkušebního sběru bioodpadu jsou známy (TV Západ)

Chebská radnice vyhodnotila zkušební sběr biologicky rozložitelného odpadu ze zdejších domácností, který probíhal od září loňského roku. Tehdy byly speciálně označené separační kontejnery rozmístěny ve dvou chebských lokalitách, a to na sídliště Skalka a v městské čtvrti Háje.

dezinfekce

„My jsme záměrně vybrali jednu lokalitu, kde jsme předpokládali, že ten odpad bude dobré kvality, tj. ta lokalita Háje s domky rodinnými a druhá, kde jsme o tom měli určité pochybnosti,“ uvedl místostarosta Chebu Pavel Vanoušek. 

Několikaměsíční zkušební sběr tyto předpoklady také nakonec potvrdil. Zatímco bioodpad z Hájů mohl být odvážen k dalšímu zpracování na kompostárnu v Chocovicích, v případě sídliště tomu tak nebylo a odpad skončil na skládce. Ve sběrných nádobách se tady totiž neustále objevovaly i jiné složky odpadu, například plasty, balíky papíru, sklo nebo i stavební suť.

„Pokud jde o Skalku, tam je biologický odpad zatím nepoužitelný. Takže určitě se nechceme vzdát možnosti separace biologického odpadu, ale zatím budeme rozšiřovat tento sběr v lokalitách z domky,“ přiblížil Vanoušek. 

„Hnědé separační nádoby na bioodpad se tak nyní vedle Hájů objeví i ve staré zástavbě na Zlatém vrchu. V následujících letech by se měl přitom počet lokalit dále postupně zvyšovat. Plán odpadového hospodářství Karlovarského kraje totiž počítá s tím, že obce budou do roku 2010 na skládkách ukládat jen 75 % množství odpadů z roku 1995.

„Postupně by se měl podíl biologického odpadu zvyšovat. Ale samozřejmě bude to záležet na tom, jaká bude kvalita toho odpadu,“ podotkl místostarosta. 

Obyvatelé rodinných domků můžou požádat také o přidělení vlastní separační nádoby, kterou pak ale musí umístit na svém pozemku. Každý, kdo této možnosti využije, obdrží každoročně 100 litrů kvalitního kompostu. Třídění bioodpadu má ale i širší ekologické i ekonomické výhody. 

„Do budoucna každý by si měl uvědomit jednak, že to má vliv na zlepšování životního prostředí, to je jedna věc a druhá věc pomůže to zabránit zvyšování poplatků za skládkování,“ upozornil Vanoušek. 

Do nádob na bioodpad se smí ukládat pouze zbytky zeleniny, ovoce, brambor a dalších potravin, a to nejlépe v papírovém obalu, například sáčku nebo novinovém papíru a odpad z údržby zeleně, tedy třeba tráva a listí. Do bio nádob se naopak nesmí lít tekuté odpady a vkládat objemné kusy, například velké větve.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
UNIWEB - weby od lidí pro lidi

Hlavní zprávy