2005 – Cheb: Výstava mapuje 20 let fungování Galerie 4 (TV Západ)

Až do 29. ledna bude v chebské Galerii 4 k vidění výstava nazvaná jednoduše 20, která mapuje dvacetiletou činnost této přední české fotogalerie. Ta oslaví kulaté výročí svého založení počátkem prosince letošního roku.

dezinfekce

Před několika dny zahájená výstava je zaměřena převážně na dokumenty a zajímavosti, které galerii provázejí od jejího vzniku.

„To znamená, že tady jsou směrnice, jak vytvářet výstavní program od tehdejšího Okresního národního výboru, nebo je tady zdokumentována výstavba rekonstrukce galerie. Od počátku, kdy výtvarníci a fotografové odpracovali 1500 brigádnických hodin zdarma při vyklízení prostor,“ vyjmenoval z obsahu výstavy ředitel Galerie 4 Zbyněk Illek. 

Expozice je pak doplněna také fotografiemi z archivu G4, které tvoří základ oficiální galerijní sbírky. Mnohé z nich jsou přitom vystaveny vůbec poprvé.

„Nikdy jsme neměli finanční prostředky na to, abychom fotografie mohli nakupovat, takže jsme je vždy dostávali darem buď od samotných autorů, nebo od různých institucí nebo od mecenášů, kteří nám některé z těch fotografií darovali,“ vysvětlil ředitel. 

Návštěvníci si tak na výstavě můžou prohlédnout například kolorované snímky Jana Saudka, ale i díla řady významných zahraničních fotografů.

„Tak se nám podařilo získat třeba originální fotografie z originálních negativů od Man Raye, Alexandra Rodčenka, Ela Lisického nebo velikou kolekci fotografií amerického fotografa Wee Geeho, kterou jsme zase získali od donátora Side Gallery v Newcastlu,“ vyjmenoval Illek. 

G4 byla slavnostně otevřena 4. prosince 1985. Postupem času se pak vypracovala mezi nejprestižnější české fotogalerie. Do současné doby připravila zhruba 500 výstav, a to jak ve svých vlastních prostorách, tak i jinde v České republice a v zahraničí. Vedle toho zorganizovala také přibližně sedm desítek domácích i zahraničních pracovních dílen. Její vznik je přitom spojen se jménem dlouholetého ředitele Zbyňka Illka.

„První myšlenkou bylo, že jsem jako zapálený fotoaparát amatér měl pocit, že fotografie nemá stejné společenské uznání jako ostatní druhy umění. Tady v Chebu, konkrétně, se většinou fotografie vystavovaly v nádražní čekárně nebo ve foyer kina. Galerie výtvarného umění dělala fotografii jenom velmi občas, a tak jsem si vytkl za úkol, když jsem nastoupil do Okresního kulturního střediska vybudovat tady galerii jenom pro fotografii,“ vzpomněl na předsevzetí autor myšlenky. 

Nápad se pak začal realizovat, ale vyhráno přesto ještě nebylo. Představitelé tehdejšího okresního vedení totiž nebyli myšlence specializované fotogalerie příliš nakloněni.

„Těsně před dokončením začaly právě odsud plynout nápady, co všechno jiného by tady mohlo být. Takže se uvažovalo o tom, že tady bude ESO (prodejny nedostatkového zboží – pozn. redakce), že tady bude luxusní prodejna masa, že tady bude galerie Národní fronty. To znamená, že se tady budou vystavovat vedle amatérských výtvarných prací třeba paličkované krajky Svazu žen, plody zahrádkářů a tak dále a tak dále. A nakonec se ale podařilo dosáhnout toho, přesvědčit vlastně tyhle lidi o tom, že aby amatéři mohli růst, tak musí vidět kvalitu, musí vidět profesionální díla. O tom, že fotografie patří mezi moderní výtvarné jazyky, že to bude přínosem pro naše město,“ komentoval tehdejší snahy Illek. 

Kulatému výročí galerie bude letos věnována ještě jedna výstava. V prosinci tady bude představena kniha Josefa Mouchy, která je připravována právě k jubileu G4. Publikaci budou přitom tvořit medailony zhruba dvaceti významných českých fotografů, jejichž díla byla v chebské galerii vystavena.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy