Toto razantní opatření je reakcí na opakované stížnosti obyvatel některých částí města, ve kterých řidiči své vozy přes noc pravidelně odstavují.
„Ano, je to problém, na který poukazovali občané. V některých lokalitách docházelo hlavně v ranních hodinách k obtěžování hlukem, startováním. A tuto záležitost projednávala dopravní komise a posléze Rada, takže jsme přikročili k tomuto opatření,“ potvrdil místostarosta Chebu Václav Jakl.
Zákaz přitom platí od desáté hodiny večerní do šesté hodiny ranní. V tuto dobu musí nákladní vozy parkovat pouze ve vyhrazených areálech, případně mimo území města.
„Jsou to nákladní automobily od 3,5 tuny a samozřejmě autobusy,“ přiblížil místostarosta.
Vedení radnice se už také dohodlo s Městskou i republikovou policií, že budou dodržování zákazu pravidelně kontrolovat.
„Jsou to regulérní značky, takže k tomu odpovídají i příslušné sankce. Chci ale říct, že toto opatření bude mít i určité období, kdy bude docházet jenom k upozornění, že je toto opatření a bude určitá tolerance ze strany Policie České republiky a Městské policie. Takto jsme se dohodli s ředitelem Policie České republiky a po dobu do konce dubna nebudou žádné finanční sankce,“ poznamenal Jakl.
Od počátku května bude už ale dodržování zákazu nočního parkování důsledně vyžadováno a za jeho nerespektování budou udělovány pokuty v obdobné výši jako při porušení zákazu stání. Postihu by se přitom neměli vyhnout ani řidiči ze vzdálenějších koutů republiky nebo z ciziny.
„Uvažujeme o možnosti zakoupení boty, tady bych asi neříkal botičky, které zamezí takovémuto řidiči odjet. Ono, když se samozřejmě dozvědí o tomto opatření a i ti, kteří nebydlí v Chebu, si potom rozmyslí do města jet. Je tady i určitá možnost spolupráce na hranicích, kdy je možné i toto řešit,“ dodal místostarosta Jakl.
Osazení zhruba dvacet dopravních značek na přejezdech do Chebu přišlo městskou pokladnu na 110 tisíc korun.