Předkládané projekty se přitom musí týkat odstranění starých ekologických škod, které vznikly ještě před privatizací těžebních společností.
„My věříme tomu, že pokud stát uvolnil, řekněme, miliardy na revitalizaci této krajiny, takže v podstatě neříkáme letos, ale v horizontu tří pěti let, uspějí všechny projekty, o které jsme původně žádali,“ vyslovil naději místostarosta Sokolova Jaromír Dvořák.
Žádosti o peníze na prvních pět projektů předložil Sokolov již v závěru ledna. Jedná se přitom o revitalizaci a doplnění mobiliáře lesoparku Jižní Lom a Bohemie, odstranění následků důlní činnosti ve sportovním areálu Baníku, celkové zkulturnění zatopeného lomu Gsteinigt a jeho okolí a prodloužení městské cyklostezky v úseku od Komerční banky k finančnímu úřadu.
„Já bych si přál, abychom některé projekty mohli realizovat už letos,“ nastínil místostarosta.
Projekty, které uspějí, bude přitom stát hradit v plné výši, takže na rozdíl od většiny jiných dotačních titulů odpadá povinná finanční spoluúčast ze strany žadatele.
„Může říci, že to je velká výhoda, že tyto projekty jsou hrazeny stoprocentně státem. To znamená, je to, pokud se to podaří a tyto peníze budou uvolněny, ohromný úspěch pro celý Sokolov. A v podstatě, řeknu lapidárně, to město Sokolov nebude nic stát,“ shrnul Dvořák.
Realizace prvních pěti předložených projektů by měla stát přibližně 100 milionů korun. O peníze na další chce pak sokolovská radnice zažádat v nejbližší době.
„Dále jsou rozpracovány dva projekty. Je to už cyklostezka, která je díky i vám známá, to je cyklistická stezka Sokolov Cheb a my žádáme o část této cyklistické stezky Sokolov Kynšperk. To je bych řekl, pokud by se to podařilo, tak je to vynikající. A druhá část jsou cyklistické stezky, které navazují na jezero Michal do okolních obcí směr Sedlo a směr Hrušková,“ přiblížil místostarosta Jaromír Dvořák.
O více než 17 miliard korun na odstranění ekologických škod se mají v následujících letech podělit těžební společnosti a kraje a některé obce Karlovarska a Ústecka. Celková částka se mezi Sokolovskou a severočeskou hnědouhelné pánev rozdělí poměrně podle rozlohy a rozsahu minulé důlní činnosti. Vládní usnesení žadatelům umožňuje podávat své projekty až do roku 2012.