Klenuté sklepy, které mniši v historii využívali pro uskladnění vína, jsou totiž už řadu let zcela nevyužité. Původně se přitom uvažovalo o tom, že by v nich mohla být zřízena stylová vinárna.
„My jsme procházeli s prokuristou Sokolovské bytové tyto prostory, které by mohly být využitelné možná pro vybudování nějaké vinárny nebo nějakého stravovacího provozu, ale poté, co jsme usoudili, že by se jednalo o příliš nákladnou záležitost, jedním z nápadů bylo v těchto prostorách udělat městskou moštárnu a palírnu,“ uvedl starosta Sokolova Karel Jakobec.
Tu by přitom město chtělo provozovat ve své vlastní režii.
„Tak provozovatelem by byla Sokolovská bytová, která má ve správě tento objekt s tím, že by občané si přivezli svoje výpěstky a buď by si z nich dělali mošt, nebo by si je sami nechali přepálit na nějaký alkohol,“ nastínil starosta.
Ceny by v městské moštárny a palírně měly být nižší než v podobných zařízeních, která jsou provozována na komerční bázi.
„Tak samozřejmě, chceme to poskytovat především jako službu čili určitě by to z hlediska města neměla být nějaká výdělečná záležitost, ale ani prodělečná. Čili naším cílem je být ekonomicky přibližně na nule,“ vysvětlil Jakobec.
Pokud bude rozhodnuto, že moštárna s palírnou ve sklepích kapucínského kláštera skutečně vznikne, tak by se s jejím budováním mělo začít co nejdříve.
„Na zadání nějakého jednoduchého projektu či studie se již pracuje. Čili Zastupitelstvo koncem června, nejpozději začátkem září by mohlo rozhodnout, zda li do této akce město půjde. Zda to není příliš nákladné a zda ty výsledky budou odpovídat vynaloženým prostředkům. Pokud časově to vyjde velmi dobře, byl bych rád, kdyby už na podzim tohoto roku úroda mohla být zpracována tímto způsobem,“ popsal starosta Jakobec.
Město uvažuje dokonce i o tom, že by v palírně mohlo vyrábět vlastní likér, protože nějaký typický městský výrobek v Sokolově zatím zcela chybí.