„Tato studie získala podporu z přeshraničního programu Česko-bavorského CÍL 3. Podmínkou je, že musí dojít k vytendrování vítěze. Ten by měl mít určité zkušenosti, dobré reference a mít hlavně Česko-německý jazykově vybavený tým a měl by se orientovat v právu na české i německé straně,“ vyjmenoval hlavní požadavky místostarosta Michal Pospíšil.
Studie by měla řešit rozdílné právní systémy obou zemí a nalézt způsob řešení. Důležitou otázkou je financování od pojišťoven a hrazení zákroků. Další součástí je stacionární péče a vzdělávání, především jazykové, personálu. Jedním z prvních konkrétních kroků by měla být společná záchranná služba – letecká i pozemní.
„Jsou to nehody, náhlé příhody nebo transport turistů z obou stran do zařízení buď k nám, nebo na druhou stranu, případně využít toto zařízení, takže ten člověk, kde se mu to stane, bude i ošetřen a nebude to mít dopad finanční nebo v oblasti kvality služeb,“ uvedl příklady Pospíšil.
Bavorská strana vedla jednání o zřízení leteckého dispečinku záchranné služby v Horní Falci. Jedná o dvou místech, o Waldsassenu nebo na klinice ve Weidenu. O tom, kam pacienti budou transportováni vyplyne ze studie. Na jejím financování se podílí společně jak česká, tak německá strana.
„Karlovarský kraj také dával tu samou částku jako město Cheb, to znamená v přepočtu 128 tisíc korun,“ připomněl Pospíšil.
Spádové oblasti mají shodně asi po 100 tisících obyvatelích. Na české straně jsou kromě chebské nemocnice ještě sokolovská a karlovarská. Klinika ve Weidenu zahrnuje devět zařízení a připojí se také nemocnice v Selbu a Marktredwitz. Celkem se projektu účastní 14 zdravotnických zařízení.