Na výstavě jsou chronologicky připomenuty události let 1938 – 1945. Z pohledu celosvětového, Československého i místního. Informace jsou na panelech a jsou doplněné trojrozměrnými sbírkovými předměty.
Můžete si tak prohlédnout například fotografii sokolovského rodáka Theodora Schwarze v uniformě britského letectva se svými rodiči. Místní důsledky války dokresluje plánek ženského koncentračního tábora ve Svatavě. Události ze září 1939 přibližuje náznaková ukázka četnické stanice v Habartově se zavražděným praporčíkem Janem Koukolem.
Návštěvníci získají informace o tzv. Hnědém puči. Ten propukl po Hitlerově projevu v Norimberku, který byl vnímán jako signál k obsazení Sudet. V něm obvinil Čechy, že tyranizují Němce v pohraničí.
Ve vitrínách jsou k vidění vyznamenání, válečné německé kříže, odznaky NSDAP,
československé vojenské řády i medaile. Také makety tanků - německý Tiger a britský tank Matilda využívaný v severní Africe.
Okolnosti válečného období doplňuje ukázka zařízení na ilegální tisk nebo mapa Sokolova. Zajímavé titulky přinášejí československé dobové tiskoviny.
Jako pozvánka k prozkoumávání regionu mohou posoužit infotabule o pomnících na Sokolovsku.
Výstava potrvá do 29. srpna.