Autoři studie provedli revizi současného stavu, kterou si ověřili, že rekonstrukce je nutná prakticky na celé ploše hřbitova, ať se jedná o vstupní prostor, oplocení, cesty a chodníky, zeleň, mobiliář, pozemky rezervní, atd. Původní zadání hovořilo o studii rekonstrukce pouze používané části hřbitova, tedy zhruba dvou třetin plochy.
Navrhovány jsou úpravy zeleně citlivým způsobem, tedy zachováním cenných stromů, a například odstraněním dožívajících živých plotů vytvořených ze smrků a jejich náhrada listnatými keři, ale jen tam, kde je to vhodné. Vysadí se nová a doplní stávající stromořadí. Studie bude obsahovat dendrologické posouzení stávajících dřevin.
Materiál řeší také umístění kolumbárií jiného, modernějšího typu, než která jsou na hřbitově nyní, a to v prostoru, který by měl svou kapacitou stačit pro postupně doplňovaná kolumbária zhruba na 20 let. Řeší také nový mobiliář, úpravy památníků a jejich okolí, tzv. lesní hřbitov. Jako eventualita byla zmíněna „anglosaská“ podoba hřbitova, ale také způsoby využití dešťové vody a úniková cesta. V úvaze je také zřízení zvířecího pohřebiště v odlehlé části pozemku hřbitova s vlastním vchodem. Důležitým tématem byla také kultivace deponie zeminy, nacházející se v jihovýchodní části hřbitova.
Na ploše hřbitova je zhruba čtyři tisíce metrů čtverečních cest a chodníků. Ve výsledku tedy nepůjde o malou částku na jejich rekonstrukci. Zde je možnost, jak informovali autoři studie, Ing. Vladimír Dufek a Ing. Tomáš Prinz, žádat o dotaci z dotačního programu Dešťovka na výstavbu vsakovacích cest. Součástí studie bude také hrubý rozpočet celé rekonstrukce.
Doplňuji, že rekonstrukcí na hřbitově prošla v roce 2014 smuteční síň. Městský hřbitov v Aši je z 30. let minulého století. V současné době tu spočívá něco přes 6000 zemřelých.
Zdroj: Město Aš