Zajímá vás příběh tohoto stromu? Pak čtěte.
Němý svědek
Kdyby měly stromy ústa, jistě by nám toho mnoho pověděly. Zejména tento javor, jenž byl svědkem neveselých událostí minulého století. Přihlížel vystěhování i zániku německé obce Újezd, kterou dnes připomínají pouze kameny v trávě. Uzavřen mezi dráty hraničního pásma dlouho čekal na zaslouženou pozornost. Té se dnes dočkal v podobě návštěvníků dvou přilehlých turistických stezek.
Stojí uprostřed louky nedaleko cesty. Dříve byl však obehnán zdmi již zaniklé vsi Újezd. Na západ od obce Krásná a nedaleko nejzápadnějšího bodu Česka se nacházela vesnice s německým obyvatelstvem. Ta byla po druhé světové válce vysídlena a později v 50. letech 20. století srovnána se zemí. Vzniklo zde hraniční pásmo, které od sebe nepřekonatelně dělilo české a německé obyvatelstvo.
Až v roce 1990 mohl strom pozdravit své původní obyvatele, kteří se po otevření hranic mohli přijít podívat na to, co zbylo z jejich rodné vsi. O několik let později, na oslavu vstupu Česka do schengenského prostoru, byl obnoven most přes řeku, který po staletí spojoval českou i německou stranu hranice. Usnadnil tak přístup ke klenu potomkům rodáků vyhnaných z Újezdu.
Příběhy „újezdského klenu“ i dalších přihlášených stromů jsou uvedeny na webu, kde je možné také hlasovat, a to až do 6. října 2024. Vyhlášení výsledků se uskuteční 22. října. Vítězný strom bude ošetřen arboristy a postoupí do mezinárodního finále soutěže Evropský strom roku.
Zdroj: Krajské listy