Publikováním článku je informace oficiálně přístupná všem 182 členským zemím OIE, která je v oblasti veterinární medicíny tím, čím je Světová zdravotnická organizace (WHO) v oblasti humánní medicíny. Státní veterinární správa (SVS) v uplynulých dnech navíc kompetentním autoritám všech zemí, které letos ČR oficiálně oznámily, že v souvislosti s výskytem ptačí chřipky na jejím území omezily dovoz drůbeže a drůbežích produktů z ČR, zaslala oficiální dopis s novou informací. Okamžitě zareagovaly příslušné úřady Hongkongu, Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie a zrušily omezení uplatňovaná z důvodu ptačí chřipky vůči ČR.
„Věříme, že třetí země na tuto informaci rychle zareagují a v krátké době dojde k obnovení zahraničního obchodu s drůbeží a jejími produkty zpět na úroveň před výskytem nákazy,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
V letošním roce byla na území České republiky postupně vyhlášena dvě ohniska ptačí chřipky v chovech drůbeže. První letošní ohnisko bylo potvrzeno 18. ledna 2020 v malochovu drůbeže v obci Štěpánov nad Svratkou na Vysočině. Jednalo se o první případ nákazy v chovu na území ČR od roku 2017. Druhým letos zasaženým chovem byl komerční chov drůbeže ve Slepoticích 17. února 2020. Od tohoto data již k dalšímu výskytu ptačí chřipky na území České republiky nedošlo. Tři měsíce od likvidace posledního ohniska zaslala SVS OIE deklaraci o tom, že se na jejím území již tato nebezpečná nákaza nevyskytuje. Česká republika splnila všechny podmínky znovuzískání statutu a sumarizovala požadované informace podle OIE kodexu pro suchozemské živočichy.
SVS i nadále sleduje aktuální situaci v zahraničí. S ohledem na včasné zachycení případné nákazy na území ČR v souladu s evropskou legislativou monitoruje výskyt aviární influenzy ptáků v tuzemských chovech drůbeže a u volně žijících ptáků.
Více k této problematice na webu SVS.
Zdroj: Státní veterinární správa