Česká středoškolská unie rozporuje rušení lyceí v Karlovarském kraji a vyzývá kraj k anulaci usnesení

Česká středoškolská unie se vymezila vůči změnám v oborových strukturách, které byly schváleny na 7. a 8. zasedání zastupitelstva Karlovarského kraje v listopadu a v prosinci. Koncem školního roku by dle rozhodnutí kraje měla jím zřizovaná lycea přestat otevírat nové ročníky. Současní žáci by měli mít možnost dostudovat, poté se však školy zavřou definitivně.

dezinfekce

Změna se měla týkat zdravotnického, pedagogického a technického lycea v kraji. Zatímco pedagogické lyceum bylo úspěšné ve vyjednání výjimek, v případě plánovaného zrušení zbylých škol dle středoškolské unie hrozí studentům zásadní omezení přístupu k dalšímu vzdělávání.

Dle slov hejtmanky Jany Vildumetzové (ANO) a radního pro školství Jaroslava Bradáče (bez pp) je důvodem pro rušení lyceí celkové zlepšení stavu školství v kraji. Podklady odůvodňující návrh však hejtmanka ani radní nepředložili. Podle předsedkyně středoškolské unie Lenky Štěpánové se jedná o nekoncepční změnu, která pro žáky bude znamenat omezení přístupu k vysokoškolskému vzdělání a je pro kraj z dlouhodobého hlediska neperspektivní.

“Vzdělání z lycea se silným všeobecným základem žákům v budoucnu umožní flexibilně se pohybovat na pracovním trhu a dále se vzdělávat. Pokud kraj lycea skutečně zruší, připravuje mladé lidi v kraji o přístup k dalšímu vzdělávání,” říká Štěpánová a dodává, že nezaměstnanost absolventů lyceí se v průměru pohybuje okolo pouhých 3,3 % v porovnání s 5% nezaměstnaností absolventů odborných škol s maturitou bez rozšířeného všeobecného základu.

Podle středoškoláků problém ve slučování škol spočívá i v jejich přesunu z malých do velkých měst. Střední zemědělská škola Dalovice se sloučí s Integrovanou školou v Chebu, Střední průmyslová škola Loket a Střední odborné učiliště Horní Slavkov s Integrovanou střední školou technickou a ekonomickou v Sokolově a Střední odborná škola a střední odborné učiliště Nejdek se rozdělí mezi Střední průmyslovou školu Ostrov a Střední školu stravování a služeb Karlovy Vary.

“Pro řadu domácností to bude znamenat výdaje, které si nemohou ze svého rozpočtu dovolit uvolnit. Namísto aby kraj napomáhal stírat rozdíly mezi žáky se slabým socioekonomickým zázemím a jejich bohatšími spolužáky, připraví je o možnost maturitního vzdělání a nasměřuje je do učňovského školství,” říká Viktor René Schilke, člen předsednictva České středoškolské unie.

Studentka 2. ročníku zdravotnického lycea v Karlových Varech Karolína Poláková také upozorňuje na hrozící odliv mladých lidí z kraje.

“Zrušení lyceí způsobí, že odejdeme studovat do větších měst, třeba do Plzně. Někteří mí spolužáci to dokonce mají do Plzně blíže a do Karlových Varů dojíždí kvůli větší kvalitě vzdělání na našem lyceu. Práce je tu špatně placená, myslím, že motivace vracet se pak do rodného kraje proto bude minimální, ” vysvětluje Karolína Poláková.

Hejtmanka Vildumetzová se školským radním Bradáčem navíc prosadila změny bez konzultace s opozicí, školami, rodiči nebo žáky. Středoškolská unie navíc upozorňuje na to, že se kraj nezabývá závažným problémem rostoucího počtu žáků, kteří po ukončení povinné docházky nenastoupí ke střednímu vzdělávání. Mezi lety 2013 a 2016 došlo k nárůstu tohoto fenoménu o 8,6 %.

“Politické vedení kraje předvádí ukázkový příklad toho, jak se reprodukuje sociální status rodičů na jejich děti. Kraj uzavírá budoucím žákům středních škol možnost posunout se ve společenském žebříčku o příčku výše a současně neřeší závažnější problémy. Vyzýváme proto radu kraje i zastupitele, aby usnesení o rušení lyceí a přesunu škol anulovali a před dalším rozhodováním o budoucnosti stovek a tisíců studentů nejprve shromáždili data, odborné analýzy a změny zkonzultovali s opozicí i širokou veřejností,” zakončuje Lenka Štěpánová.

Více o České středoškolské unii unii zde.


Zdroj: Viktor René Schilke, člen předsednictva České středoškolské unie, z.s. 


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy