Změna se měla týkat zdravotnického, pedagogického a technického lycea v kraji. Zatímco pedagogické lyceum bylo úspěšné ve vyjednání výjimek, v případě plánovaného zrušení zbylých škol dle středoškolské unie hrozí studentům zásadní omezení přístupu k dalšímu vzdělávání.
Dle slov hejtmanky Jany Vildumetzové (ANO) a radního pro školství Jaroslava Bradáče (bez pp) je důvodem pro rušení lyceí celkové zlepšení stavu školství v kraji. Podklady odůvodňující návrh však hejtmanka ani radní nepředložili. Podle předsedkyně středoškolské unie Lenky Štěpánové se jedná o nekoncepční změnu, která pro žáky bude znamenat omezení přístupu k vysokoškolskému vzdělání a je pro kraj z dlouhodobého hlediska neperspektivní.
“Vzdělání z lycea se silným všeobecným základem žákům v budoucnu umožní flexibilně se pohybovat na pracovním trhu a dále se vzdělávat. Pokud kraj lycea skutečně zruší, připravuje mladé lidi v kraji o přístup k dalšímu vzdělávání,” říká Štěpánová a dodává, že nezaměstnanost absolventů lyceí se v průměru pohybuje okolo pouhých 3,3 % v porovnání s 5% nezaměstnaností absolventů odborných škol s maturitou bez rozšířeného všeobecného základu.
Podle středoškoláků problém ve slučování škol spočívá i v jejich přesunu z malých do velkých měst. Střední zemědělská škola Dalovice se sloučí s Integrovanou školou v Chebu, Střední průmyslová škola Loket a Střední odborné učiliště Horní Slavkov s Integrovanou střední školou technickou a ekonomickou v Sokolově a Střední odborná škola a střední odborné učiliště Nejdek se rozdělí mezi Střední průmyslovou školu Ostrov a Střední školu stravování a služeb Karlovy Vary.
“Pro řadu domácností to bude znamenat výdaje, které si nemohou ze svého rozpočtu dovolit uvolnit. Namísto aby kraj napomáhal stírat rozdíly mezi žáky se slabým socioekonomickým zázemím a jejich bohatšími spolužáky, připraví je o možnost maturitního vzdělání a nasměřuje je do učňovského školství,” říká Viktor René Schilke, člen předsednictva České středoškolské unie.
Studentka 2. ročníku zdravotnického lycea v Karlových Varech Karolína Poláková také upozorňuje na hrozící odliv mladých lidí z kraje.
“Zrušení lyceí způsobí, že odejdeme studovat do větších měst, třeba do Plzně. Někteří mí spolužáci to dokonce mají do Plzně blíže a do Karlových Varů dojíždí kvůli větší kvalitě vzdělání na našem lyceu. Práce je tu špatně placená, myslím, že motivace vracet se pak do rodného kraje proto bude minimální, ” vysvětluje Karolína Poláková.
Hejtmanka Vildumetzová se školským radním Bradáčem navíc prosadila změny bez konzultace s opozicí, školami, rodiči nebo žáky. Středoškolská unie navíc upozorňuje na to, že se kraj nezabývá závažným problémem rostoucího počtu žáků, kteří po ukončení povinné docházky nenastoupí ke střednímu vzdělávání. Mezi lety 2013 a 2016 došlo k nárůstu tohoto fenoménu o 8,6 %.
“Politické vedení kraje předvádí ukázkový příklad toho, jak se reprodukuje sociální status rodičů na jejich děti. Kraj uzavírá budoucím žákům středních škol možnost posunout se ve společenském žebříčku o příčku výše a současně neřeší závažnější problémy. Vyzýváme proto radu kraje i zastupitele, aby usnesení o rušení lyceí a přesunu škol anulovali a před dalším rozhodováním o budoucnosti stovek a tisíců studentů nejprve shromáždili data, odborné analýzy a změny zkonzultovali s opozicí i širokou veřejností,” zakončuje Lenka Štěpánová.
Více o České středoškolské unii unii zde.
Zdroj: Viktor René Schilke, člen předsednictva České středoškolské unie, z.s.