"Připravili jsme něco na způsob Dne otevřených dveří, abychom představili školu, jak se za těch 130 let změnila, jak se výuka změnila. Zapojili se do toho v podstatě všichni zaměstnanci, všichni moji kolegové, naši žáci. Připravili si krásný program tak, aby se zabavili i návštěvníci i bývalí žáci, bývalí učitelé, dokonce i jejich děti, vnoučata, takže máme program vlastně pro každého," popsala Zuzana Šantrochová, ředitelka 2. základní školy.
Americká škola získala svůj název podle armády osvoboditelů města, kteří v budově školy byli ubytováni. Na stanovišti historická učebna si mohli lidé prohlédnout řadu zajímavých dokumentů – školní kroniky, třídní knihy, ale i dobové školní pomůcky. A nechyběl ani koutek Járy Cimrmana.
"Máme na chodbách takový průřez, něco jako časovou osu, kde jsou dobové fotografie, současné fotografie, takže mohou návštěvníci i sami sebe na těch fotkách zahlédnout," přiblížila ředitelka.
Školu v současnosti navštěvují zhruba čtyři stovky žáků. V každém ročníku jsou otevřeny dvě třídy a letos přibyla také přípravná třída.
"Máme velkou spádovost díky pozici, kde naše škola je. Je to v centru města, blízko autobusové zastávky, takže máme hodně dojíždějících žáků. Jsme běžná základní škola, bez nějakého speciálního zaměření, ale soustřeďujeme se na žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a žáky cizince, protože jich tady máme velké množství," dodala Šantrochová.
Z archivních materiálů se lidé mohli dozvědět i to, že škola se také jmenovala podle prezidenta Klementa Gottwalda. Přispět bylo možné také na tabuli s ručně psanými přáními škole k jejímu výročí. Usednout do starých školních lavic, tomu neodolaly nejen děti. K vidění byla nejen výuka angličtiny, tak i moderní herna. Ve školních kuchyňce voněla káva i chutné domácí občerstvení.
U vchodu obdrželi návštěvníci seznam šestnácti stanovišť, při jejichž návštěvách sbírali papírové hvězdičky. Ty pak mohli vyměnit za pamětní keramické medaile a tašky.