"Hlavním důvodem je jedna věc, že byla ukončena smlouva o prioritních akcií v roce 2018. Druhým důvodem je, že obce posledních 20 let neustále do podniku vkládají své nově vybudované majetky s tím, že cena se pohybuje mezi 5 ž 8 % stavebních nákladů. Tím narůstá i hodnota podílů ve společnosti. Dá se tedy říci, že dnes města dotují podíl německého akcionáře, který samozřejmě žádné stavby na české straně pro společnost CHEVAK Cheb, a.s. negeneruje," popsal situaci starosta Františkových Lázní Jan Kuchař.
Podle zpráv měst, které jednání vedou, vyinkasoval německý akcionář díky držení tzv. prioritních akcií (tento typ akcie umožňuje přednostní výplatu dividendy) do roku 2018 přes 330 milionů korun. Naproti tomu obce s největším akciovým podílem se musely oproti tomu spokojit s „drobnými“. Například Město Cheb, po Gelsenwasser druhý největší akcionář (17,3%) utržilo do roku 2018 6,1 mil. korun, Mariánské Lázně, druhý největším obecní akcionář (14,8%) pak 5,8 mil. korun, Aš (10,2%) cca 4 mil. korun a Fr. Lázně (10,1%) 3,4 mil. korun. Tato čtyři města přitom drží více než 50% podíl ve společnosti a disponují tak kvalifikovanou většinou pro rozhodování na valných hromadách, kde se schvalují klíčová rozhodnutí pro společnost, například právě výplata zisku.
Společnost CHEVAK by se do budoucna neměla soustředit na zisk, ale na udržení ceny vody, a také na investice do obnovy a rozšiřování vodárenských sítí.