Cheb: Na koncertě k 17. listopadu se aplaudovalo ve stoje (TV Západ)

Chebské divadlo hostilo v neděli 17. listopadu Slavnostní koncert ke Dni boje za svobodu a demokracii. Sváteční akci si jako tradičně nenechala ujít řada Chebanů, které navíc láká vždy zajímavý program Městského dechového orchestru.

dezinfekce

Ten si pro letošní 85. výročí uzavření českých vysokých škol nacisty a 35. výročí Sametové revoluce připravil řadu překvapení. 

Úvod obstarala kultovní píseň listopadových událostí roku 1989 „Modlitba pro Martu“ zpěvačky Marty Kubišové. Zcela zaplněné hlediště i oba balkóny divadla si pak vyslechlo státní hymnu již pod vedením dirigenta Městského dechového orchestru Jiřího Smitka. 

Koncertní náplň reflektovala i Rok české hudby, kdy letos uplynulo 120 let od úmrtí Antonína Dvořáka a rovné dvě století od narození Bedřicha Smetany. Právě Smetanův Pochod studentských legií zazněl jako první. 

Poté přítomné pozdravil za vedení města Chebu starosta Jan Vrba. 

„Listopadová revoluce z roku 1989 patří bezpochyby k největším událostem našich moderních dějin, kdy hodnoty svobody, demokracie, osobní statečnosti a solidarity získávají právě nyní v důsledku ukrajinských událostí více na své důležitosti. Za dobu oněch třiceti pěti let jsme se museli naučit akceptovat jinakost, jak funguje demokracie, lidé se museli naučit postarat se sami o sebe, rozhodovat se a nést odpovědnost za své kroky. Nejen ty osobní, ale i ty politické. A že to není vůbec jednoduché, zažíváme každodenně,“ uvedl v úvodu své řeči. 

Dále starosta Jan Vrba vyzdvihl členství v NATO a Evropské Unii. Upozornil na profit naší země z těchto skutečností, ale také varoval před zvyšováním napětí ve společnosti. 

„Ale nelze zde hovořit pouze o výhodách. Největším současným problémem české společnosti, a to i ve vztahu k Evropské unii, je výrazná polarizace společnosti a také politické scény. Ale toto vše je důsledkem měnícího se světa kolem nás. Přesto všechno je třeba mít neustále na paměti, že mír a svoboda nejsou samozřejmostí. Děkuji Vám za pozornost a přeji krásný umělecký zážitek,“ popřál starosta.

Následovala skladba Antonína Dvořáka Symfonie č. 9 e moll, opus 95 „Z Nového světa“. Poté se koncert trochu odlehčil a z autorské díly Karla Svobody a jeho Noci na Karlštejně se publiku předvedli v duetu Radim Eschler a Lucie Večeřová. Následovaly další skladby – Do věží a Lásko má, já stůňu. 

Dirigent Jiří Smitek poté vystoupil a požádal přítomné o příspěvek pro Dechový orchestr mladých z Krnova, který byl spolu s dalšími na severní Moravě zasažen zářijovými povodněmi. Ve foyer divadla mohli návštěvníci pomocí QR kódu poslat finanční pomoc. Do pauzy ještě zazněla směs melodií Ennia Morriconeho.

V druhé části večera se MDO přesunul do divadelního orchestřiště, aby uvolnil místo na pódiu taneční skupině Základní umělecké školy Cheb pod vedením Jaroslavy Havlíčkové. Vystoupil také Pěvecký sbor Špalíček pod vedením Evy Kůrkové, který mimo jiné spolu s orchestrem divákům nabídl kultovní skladbu Carla Orffa Carmina Burana. Ovace ve stoje si společně hudebníci, tanečnice i pěvecký sbor vysloužili po skladbě z Prodané nevěsty Proč bychom se netěšili. Závěr koncertu pak patřil písni Karla Svobody, Ladislava Štaidla a Karla Gotta Lady Karneval, při které se na pódiu společně sešli všichni protagonisté povedeného slavnostního večera. 


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy