"V posledních měsících se nám rozmohl problém, který postupně vygradoval. Stává se nám každý den, že němečtí turisté jezdí nakupovat na tržnici Svatý Kříž pyrotechniku, kterou poté postupně bouchají v okolí Svatého Kříže a Slapan. Místním obyvatelům se to samozřejmě nelíbí. Takže kontaktovali nás, jako město, s tím, zda bychom jim pomohli s touto záležitostí. Já sám jsem byl na místě několikrát. V podstatě denně dochází k zadržení několika osob německé národnosti, kteří tam tuto činnost provozují. Problémy s tím spojené jsou plašení zvěře, nepořádek – oni pyrotechniku bouchají převážně v lese, právě nedaleko obytných obydlí, kde bydlí naši spoluobčané. Nechávají tam nepořádek z pyrotechniky – jsou to opravdu velké tašky, pytle, různé tuby, dělobuchy, které tam poté zůstávají. Při zadržení a řešení situace s námi spolupracuje i Policie ČR. Poměrně dobře spolupracují i místní občané, kterým vadí tato záležitost. Takže nějakým způsobem dochází, ne k zadržení z jejich strany, ale spíše, že s nimi začnou komunikovat do té doby, než přijede městská policie, pak si to přebírá a řeší to ve své gesci," popsal situaci místostarosta Chebu Jiří Černý.
Vyhláška zakazující používání pyrotechniky platí jen přímo ve městě, a tak je počínání posuzováno podle lesního zákona. Ten zakazuje rušit klid a ticho a odhazovat hořící či doutnající předměty, a to až do vzdálenosti 50 m od hranice lesa. Provinilcům hrozí pokuta až do výše 15 000 Kč.
"Pro mě bylo velkým překvapením, že na německých webových stránkách a kanále Youtube jsou odkazy s tím, že turisté mohou jezdit na Svatý Kříž, zde to zakoupit a poté to tady u nás mohou odpalovat. Protože v Německu, co mám informace, tak je to celoplošně zakázané v průběhu roku," dodal Černý.
Lidé mohou podat podnět na obecní úřad obce s rozšířenou působností, který může uložit pokutu za rušení klidu v lese a za odhazování hořících předmětů do vzdálenosti 50 metrů od lesa. Kromě toho lze podat prevenční nebo sousedskou žalobu k okresnímu soudu.