Cheb je jedním z urbanisticky, architektonicky i historicky nejhodnotnějších měst na území České republiky. Město po druhé světové válce chátralo, dnes už ale zase žije bohatým kulturním životem. Hodnotící komise ocenila vysoký počet dokončených projektů obnov v historickém centru města i koncepční přístup Chebu k naplňování Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.
„Vysoce je třeba také ocenit osvětovou práci, kterou provádí město Cheb a Nadace Historický Cheb v oblasti záchrany a obnovy kulturního dědictví. Příkladem je unikátní prohlídková trasa, představující ojedinělý soubor historických krovů měšťanských domů či zdařilé workshopy, na nichž si veřejnost mohla vyzkoušet výrobu historického krovu či tvorbu omítky tradičními technologiemi,“ uvedla Mgr. Jelena Dědková z územního odborného pracoviště Národního památkového úřadu v Lokti, jež byla členkou krajské hodnotící komise.
Velmi dobře si v soutěži vedl také Horní Slavkov, který loni na území své památkové zóny dokončil obnovu například sochy sv. Floriana či zádušní svítilny, náročnou opravou prošla také hřbitovní zeď a pokračovaly i práce na kostele sv. Jiří.
Karlovy Vary již v minulosti obnovily většinu objektů na území své památkové rezervace, na druhou stranu ale dlouhodobým problémem zůstává nedořešená dopravní obslužnost v centru města či tzv. „vizuální smog“ – záplava nevhodných a nevkusných reklamních nápisů, znehodnocující architekturu Karlových Varů, k jejichž omezení zatím město nepřijalo pravidla. Body lázeňskému městu ubralo také to, že nemá aktualizovány strategické rozvojové dokumenty – program rozvoje města ani územní plán. Žlutice jsou nováčkem v soutěži a zaujaly zejména rozsáhlou spolkovou a kulturní činností i obnovou jednoho z historických městských domů, v němž po dokončení budou startovací byty.
Titul Historické město roku se uděluje jako ocenění za nejlepší přípravu a realizaci v rámci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Tento program byl ustaven vládním usnesením z března 1992 jako nástroj záchrany a rozvoje historických jader měst a obcí. Vyhlašovateli soutěže jsou Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Svaz historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS-ČMS). Vítěz krajského kola obdrží z programu regenerace 100 000 Kč a pamětní list. Vítěz celostátního kola soutěže získá, kromě práva užívat příslušný rok titul Historické město roku, hlavní cenu 1 000 000 Kč, umělecké dílo z českého křišťálu a pamětní grafický list od předních českých umělců.
V krajské hodnotící komisi kromě pracovníků památkového ústavu v Lokti zasedli i zástupci Ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.
Historické město roku – dosavadní držitelé titulu: Svitavy 1994, Kadaň 1995, Třeboň 1996, Kroměříž 1997, Klášterec nad Ohří 1998, Kutná Hora 1999, Litomyšl 2000, Nový Jičín 2001, Prachatice 2002, Spálené Poříčí 2003, Františkovy Lázně 2004, Česká Kamenice 2005, Polná 2006, Jindřichův Hradec 2007, Šternberk 2008, Beroun 2009, Znojmo 2010, Uherské Hradiště 2011, Jilemnice 2012, Chrudim 2013, Cheb 2014, Příbor 2015, Jičín 2016, Slavonice 2017, Brtnice 2018, Štramberk 2019.
O tom, že čtyři města z našeho regionu se ucházejí o titul Historické město 2020, jsme vás informovali zde.
Zdroj: Mgr. Jelena Dědková, NPÚ