"Půl milionu z toho by šlo okamžitě na pomoc Ukrajině prostřednictvím sbírky neziskové organizace Člověk v tísni a druhý půlmilion by byl alokován pro pomoc Ukrajincům, kteří přijdou na území České republiky a především tady na Chebsko a spojen je s jejich integrací a aklimatizaci na Chebsku a výdaji, které s tím budou spojené," přiblížil rozdělení finanční pomoci starosta Chebu Antonín Jalovec.
Ubytovací kapacita, kterou je město schopné zajistit, je již víceméně vyčerpána.
"Protože do Chebu přišlo více než 6 desítek uprchlíků z Ukrajiny, téměř výhradně maminek s dětmi, takže momentálně máme toto pokryto, pracujeme na tom, jestli by ty kapacity ještě nešly částečně navýšit, ale také předpokládáme, že časem si ti lidé najdou trvalejší ubytování, ať už v městských bytech nebo u soukromníků nebo někde jinde a budou se z těch ubytoven přesouvat do nějakého kvalitnějšího a dlouhodobějšího bydlení," naznačil další možný vývoj starosta.
Polovina z příchozích jsou děti. Chebské základní školy nově příchozí dokáží pojmout. Speciální třídy ale podle všeho vytvářet nebudou. Do konce letošního srpna mohou nastoupit i ukrajinští pedagogové, kteří by jinak nesplňovali podmínku znalosti češtiny. Školy získaly oporu v zákoně k navýšení svých kapacit.
"V mateřských školkách by pro ty, kdo v současné době pobývají v Chebu měla kapacita zcela dostatečná a můžeme tam děti umístit i na základních školách nebude problém s umístěním. Zvažovali jsme dvě varianty. Zda vytvořit nějakou speciální třídu, kde by se učili nadále dle ukrajinských osnov nebo se je pokusit integrovat do českých tříd. Zřejmě, po konzultaci s řediteli ještě uvidíme, se rozhodneme pro tu variantu je rozmístit do českých tříd, především proto, že řada z nich tady bude pobývat minimálně měsíce, možná i delší dobu a bylo by dobré, aby se integrovaly do českého prostředí," popsal důvody pro postup Jalovec.
U předškolních dětí se bude město snažit zařídit místo v dostupné vzdálenosti od bydliště.