„Strážníci tento materiál sbírají v průběhu celého roku dle přijatých oznámení všímavých občanů, kterým není lhostejné zdraví ostatních. V posledních letech se projekt Jehla rozšířil po celé republice. Městské policie v rámci Karlovarského kraje letos zahajují projekt 28. března, kdy v tento den provedou kontrolu svých vytipovaných lokalit ve svých městech a obcích,“ uvedl dlouholetý preventista při chodovské městské policii Ladislav Staněk.
Riziko přichází s jarními dny
Nebezpečný materiál se na veřejných místech objevuje zpravidla s příchodem jarní sezóny, tedy v době, kdy se do ulic vrací problémové osoby. „Přednostně nás zajímají místa, kde se pohybují maminky s malými dětmi, parky, opuštěné lavičky a podobné lokality,“ upřesnil preventista.
V nejexponovanějším období podle něj strážníci bezpečně odstraní za pět dní až 14 kusů stříkaček, nalezený materiál poté končí ve spalovně. „Někdy se však hlídka vrací s prázdnou, i to se stává,“ poznamenal Ladislav Staněk.
A jak se zachovat, pokud na podezřelý předmět narazíte? „V první řadě na něj nesahat, nechat ho na místě, nenosit ho k nám na služebnu, ale oznámit nám to,“ radí preventista s tím, že řada lidí nález sice zaregistruje, ale už neoznámí a situaci pak řeší na sociálních sítích.
Chodovská městská policie má propracovaný program prevence, se kterým navštěvuje všechna školská zařízení. K osvětě využívají strážníci také městské sociální sítě a web. „V rámci přednášek se školáci o tomto typu nebezpečí dozví,“ uzavřel Ladislav Staněk.
Zdroj: Město Chodov