„V Chodově pro ně nemáme vhodné místo a nechceme, aby skončily na skládce. Obrazy mohou ještě posloužit při obnově historické památky, rádi tímto způsobem podpoříme nadšence při záchraně kostela a darujeme je Bochovu,“ řekl starosta Chodova Patrik Pizinger.
Soubor čtrnácti obrazů křížové cesty vznikl pravděpodobně na počátku 20. století a jako celek nevykazuje ani památkové, ani historické, ani umělecké hodnoty.
„Nejde o olejomalby, ale o tisky na plátně, které malbu pouze imitují. Všechna zastavení jsou ztvárněna zcela konvenčně, dle dobové ikonografie a podle ustálených motivů,“ popsal dílo městský historik Miloš Bělohlávek.
„V chodovském kostele byla tato křížová cesta zavěšena nejpozději v 80. letech 20. století a tehdejší administrátor P. Ladislav Škrňa ji pravděpodobně získal z některého zrušeného kostela v regionu. V úvahu připadá například kostel v Lipnici, který pocházel z počátku 20. století,“ doplnil historik.
Práce na obnově kostela v Kozlově, jenž byl po druhé světové válce citelně poničen, pokračují postupně už osm let.
„Po jejich dokončení křížovou cestu v interiéru umístíme, zatím tam jsou nevhodné podmínky a tak ji uschováme někde v depozitu. Za tento dar jsme samozřejmě rádi,“ uvedl bochovský starosta Miroslav Egert.
Podle spolku Kostel Kozlov je kostel Nanebevzetí Pany Marie nejstarší dosud zachovanou nemovitou památkou v celém Bochovském regionu.
Svou křížovou cestu má i Chodov. Po náročné restauraci ji před časem nechal nainstalovat do kostela svatého Vavřince, kde je v době otevření kostela přístupná veřejnosti.
Podle Miloše Bělohlávka je toto dílo jako celek velmi cenným souborem a unikátním příkladem práce regionálních malířů 18. a 19. století.
„Je mimo jiné vzácná svými rozměry a svým stářím, jedná se o jednu z nejstarších křížových cest v našem regionu,“ poznamenal historik.
Zdroj: město Chodov