V žádném z dosud vyšetřených vzorků nebyl toxický pesticid zjištěn. Používání této látky nebylo zjištěno ani při dosavadních kontrolách v chovech hospodářských zvířat.
V souvislosti s případem platí od 10. srpna mimořádná veterinární opatření. Na jejich základě musí příjemci v ČR všechna vejce vyprodukovaná v Belgii nebo Nizozemsku a produkty z nich nechat vyšetřit na přítomnost fipronilu. Uvolnit na trh mohou tyto živočišné produkty až po příznivém výsledku vyšetření. Zásilka vajec z Belgie byla v ČR naposledy přijata v dubnu, z Nizozemska v květnu. Mimořádná veterinární opatření jsou uplatňována zejména v případě výrobků z vajec z Nizozemska, které se v ČR dále zpracovávají.
Z dosud vyšetřených vzorků se jednalo o vejce a vaječné výrobky pocházející z ČR, Německa, Polska a Španělska a drůbeží maso z Francie, Itálie, Nizozemska, Polska a Slovenska. V rámci kontrol byly odebrány také vzorky českých vajec s označením KLASA, všechna vyšetření byla vyhovující.
Látka fipronil se v ČR nesmí používat k ošetřování zvířat chovaných k produkci potravin. Namátkové kontroly v chovech nezjistily, že by některý z chovatelů tento zákaz obcházel.
Ještě před vypuknutím celé kauzy a nezávisle na ní zahájila SVS kontrolní akci zaměřenou na používání biocidů v chovech hospodářských zvířat. V jejím rámci veterinární inspektoři kontrolují vybrané chovy skotu, prasat i drůbeže. Při těchto kontrolách jsou odebírány vzorky.
„V dosavadním průběhu kontrolní akce nebyly zjištěny nadlimitní hodnoty chemických přípravků k hubení hmyzu,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
„Obecně platí, že přípravky k hubení hmyzu nesmí kontaminovat krmivo, vodu, ani krmná a napájecí zařízení, aby nebyla ohrožená bezpečnost potravin,“ dodal Semerád.
Zdroj: Státní veterinární správa