Úplně první dron vymyslel a sestavil anglický inženýr, fyzik a vynálezce Archibald Montgomery Low už v roce 1916 a nazval ho jako „vzdušný cíl“ (Aerial Target). Během první světové války bylo zkonstruováno několik dalších modelů. Většina dronů byla určena k pořizování fotografií, některé byly osazeny střelnými zbraněmi. Postupem času, jak se technologie zdokonalovaly, se drony zmenšovaly, až dosáhly minirozměrů, jaké známe dnes.
Bezpilotní letoun, kvadrokoptéra, hexakoptéra, oktokoptéra, dálkově řízený RC (remote control) model a dron jsou létací předměty často vybavené fotoaparátem a kamerou, proto se na ně vztahují legislativní pravidla. A co vše je zakázáno?
Jestliže jste si pořídili dron v rámci rekreace, nemusíte žádat o speciální povolení k provozování leteckých činností, a to v případě, že hmotnost dronu nepřesáhne 20 kg. Pokud se ale chystáte pořídit si „bezpilouna“ za komerčními účely, je nutností dron registrovat.
Jako civilista dron nejčastěji použijete ke zkoumání terénu, k fotografování a natáčení videí nebo zkrátka jako hračku na dálkové ovládání. Za celou svou existenci ale drony měly (a nadále mají) mnoho dalších využití, podle nichž je můžeme rozdělit do následujících skupin:
Zdroj obrázku: Den Rozhnovsky / Shutterstock.com