Na základě platných předpisů plyne chovatelům při trvalém ustájení hospodářských zvířat ve výbězích nebo na pastvinách povinnost zajistit zvířatům přístup k dostatečnému napájení a ke vhodnému krmivu. Chovatelé mají rovněž povinnost zabezpečit zvířatům přiměřenou ochranu před nepříznivými klimatickými podmínkami. Zvláště zranitelná vůči teplotním extrémům mohou být zejména čerstvě narozená mláďata, v tomto období především jehňata, kterým je nutno věnovat zvýšenou pozornost.
SVS upozorňuje chovatele hospodářských, ale i zájmových zvířat na možná zdravotní rizika při nízkých teplotách.
„Rizika se netýkají pouze napájení a krmení. Určitá preventivní opatření jsou žádoucí také ve vztahu k ochraně zvířat před zimou. Při extrémních mrazech mohou například slepicím omrznout hřebínky, především menší plemena psů se mohou nachladit, koně, kteří nejsou zvyklí na pobyt venku, by se měli ve výbězích dekovat,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Chovatelům zájmových zvířat, zejména psů ve městech, je třeba připomenout, že je například při návratu z venčení třeba věnovat pozornost tlapkám především v místech, kde se solí chodníky. Obdobné problémy se mohou objevit i u domácích koček vracejících se z venku. Provlhlým domácím mazlíčkům je třeba umožnit, aby se mohli osušit, aby jejich srst opět nabyla izolační schopnost. Nesmí se zapomenout na to, že i zvířata trpí chladem a vlhkem.
Zvířatům by rovněž měla být upravena krmná dávka tak, aby měla dostatek energie. I při nízkých teplotách, jako jsou ty současné, se doporučuje v chlévech větrat, neboť suchá zima, nevadí zvířatům tolik jako vlhké klima.
Zdroj: Státní veterinární správa