Karlovarsko: Bezpečně u vody, užijte si příjemné chvíle u vody bez starostí

Začíná další ročník preventivního a bezpečnostního opatření „Bezpečně u vody“ zaměřeného na rizikové faktory pobytu u vodních ploch a na vodních cestách. Dětem už brzy začnou prázdniny a dospělým období dovolených. Slunečné počasí přeje zejména letním radovánkám a jednou z nich je pobyt u vody. Ten může být zpříjemněním horkých slunečných dní, ale také noční můrou, pokud opomeneme základní pravidla bezpečného pobytu u vody.

dezinfekce

Chcete si u vody užít příjemné chvíle bez starostí? Věnujte pozornost sobě i svým blízkým:

- Děti neplavce mějte u vody neustále pod dohledem.

- Dítě vybavte plaveckými pomůckami odpovídajícími jeho schopnostem.

- U vody i ve vodě věnujte pozornost svému zdravotnímu stavu, nesnižujte ničím svojí pozornost. 

- Neskákejte do „neznámé“ vody.

- Na lodích a jiných plavidlech dodržujte všechna bezpečnostní pravidla. 

- Věnujte pozornost svým věcem – cennosti, které u vody nepotřebujete, nechte raději doma.

- Nenechávejte své osobní věci a cennosti bez dozoru.

Tváří „Bezpečně u vody“ je pro tento rok Matyáš Kulich - reprezentant České republiky ve Světovém poháru na jetsurfu. Ten je na vodě jako doma a má k tématu rozhodně co říci. 

Jako každý rok můžete i letos od června do září potkat policejní preventistky Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje v okolí vodních ploch, jako jsou koupaliště, vodácké kempy, rekreační areály u vody a další po celém Karlovarském kraji v rámci této celorepublikové preventivní akce. Ta je zaměřena nejen na osoby, které se pohybují po vodních plochách na různých lodích, ale také na osoby, jež chodí k vodním tokům relaxovat, tedy rekreanty či návštěvníky různých kempů a rekreačních zařízení. Policejní preventistky prozatím stihly navštívit vodácké kempy na Sokolovsku jako např. v Lokti či Kynšperku. Velká akce zaměřená na pobyt u vody se uskutečnila na koupališti Lido v Mariánských Lázních na začátku června. 

Preventisté při těchto preventivních akcích návštěvníkům radí jak se bezpečně u vody chovat, jak na lodích a plavidlech dodržovat všechna bezpečnostní pravidla, ale také jak věnovat pozornost svým osobním věcem. Rozdávají letáčky s preventivními radami, ale také různé preventivní předměty spojené s touto akcí, a to např. voděodolná pouzdra, pouzdra na brýle, plovoucí přívěsky na klíče, náplasti v pouzdru aj. Děti pak mohou obdržet různé hry k vodě jako např. létající talíř, nafukovací balon, lapy s míčkem do dvojice aj. Tomu však předchází zodpovězení několika preventivních otázek právě ke zmíněnému tématu „Bezpečně u vody“. Policejní preventisté také vodáky a návštěvníky koupališť při těchto preventivních akcích upozorňují, že alkohol na vodu – respektive na plavidla – nepatří, neboť jeho vlivem může dojít k tragické nehodě. V rámci toho nabízejí alternativu v podobě nealkoholického piva, které dodal Český svaz pivovarů a sladoven v rámci projektu „Řídím, piju nealko pivo“. Letos se více zaměřují i na vodní sporty. Jejich provozovatelé si často neuvědomují, jaká je na vodním toku jejich role, jaká pravidla musí dodržovat a jak chránit bezpečí své i ostatních. 

Policejní preventisté přejí krásné prožití letních prázdnin. 

kpt. Bc. Zuzana Churaňová

Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Vizovické Trnkobraní 2024

Hlavní zprávy

 

Vizovické Trnkobraní 2024