Karlovarsko: Policisté upozorňují na zabezpečení objektů před dovolenými

Červen je měsíc, který vítá léto, a s létem jsou spojené letní prázdniny. Čas odpočinku a dovolených, na který se těší každý z nás. V tomto období odjíždíme pryč ze svých domovů na několik dní, a proto bychom chtěli v rámci Evropského dne proti vloupání připomenout pár informací a rad k zabezpečení vašeho obydlí. Tento den vychází vždy na třetí středu v červnu.

dezinfekce

Statistiky dlouhodobě ukazují, že nejčastěji dochází k vloupání do obydlí překonáním vstupních dveří, balkonů nebo oken. Mnoho vloupání je usnadněno ponecháním otevřené okenní ventilace, kterou pachatelé často využívají. Vloupání přes mikro ventilaci může trvat méně než jednu minutu. Evropské studie rovněž uvádějí, že obydlí, které bylo jednou vykradeno, je vystaveno vyššímu riziku opakovaného vloupání. Toto riziko se může přenášet i na sousední domácnosti. Proto je klíčové ihned po vloupání posílit zabezpečení vstupů, zámků a osvětlení. 

V tento den byly policejní preventistky v rámci této kampaně v obchodním centru v Sokolově, kde připomínaly návštěvníkům jak chránit svůj majetek a informovaly je o aktuálních trendech v oblasti vloupání do objektů. Prohlédnout a vyzkoušet si tak návštěvníci mohli i vzory mechanických zábranných prostředků včetně zabezpečovacích prvků. Další obdobná akce proběhla v pátek 21. 6. 2024 v obchodním centru v Karlových Varech 

I když už jsou majitelé chat i rekreanti dávno ve svých chatách a prázdninových domech zabydleni, probíhají po celý červen po celém Karlovarském kraji i preventivní kontroly chatových oblastí ohledně jejich zabezpečení. Majitelé zkontrolovaných objektů tak mohou najít o provedené kontrole lísteček, který mimo jiné obsahuje i cenné preventivní rady. 

I v letošním roce opětovně připomínáme pár základních pravidel, které je třeba mít na paměti kdykoliv odcházíte nebo odjíždíte z domova:

1. Neupozorňujte nikdy na svou nepřítomnost na sociálních sítích a nechlubte se ve svém okolí odjezdem z domova.

2. Chraňte své cennosti a pocit osobního bezpečí. Nenechte si vloupáním pachatele narušit integritu Vašeho domova a soukromí.

3. Nastavte si kontrolu nad svým domovem se sousedy, kteří Vám na něj dohlédnou, pravidelně Vám vyberou poštovní schránku či zalejí květiny.

4. Zabezpečení a dohled velmi pomáhají. Ale nejdůležitější jsou opatření, která Vás nic nestojí. Nezapomínejte uzamknout všechny vstupy, zavírejte okna, klíče nenechávejte volně dostupné. Nevěřili byste, kolik lidí takto zlodějům i v dnešní době stále ještě svou nedbalostí napomáhá.

5. Pokud po návratu domů zjistíte, že se k Vám někdo vloupal, nikdy nevstupujte sami dovnitř. Pachatel může být ještě na místě a Vy můžete znehodnotit případné stopy. Neprodleně proto volejte linku tísňového volání 158.

Více informací k zabezpečení objektů jsou pro všechny zájemce dostupné na webových stránkách www.stopvloupani.cz. Dále rovněž na webových stránkách projektu „Zabezpečte se“ (www.policie.cz/zabezpectese), kde budete moci hledat potřebné informace a rady v nejbližších dnech. K dispozici je rovněž nový Katalog doporučených výrobků k účinné ochraně osob a majetku v rezidenčních a komerčních objektech všech kategorií, vypracovaný Cechem mechanických zámkových systémů ČR ve spolupráci s OPK MV ČR a PČR, viz https://cmzs.cz/cs/katalog-vyrobku.

Krásné a klidné léto přejí policisté Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje. 

kpt. Bc. Zuzana Churaňová

Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Vizovické Trnkobraní 2024

Hlavní zprávy

 

Hrady.cz - letní kulturní festival 2024