Karlovarský kraj: Policisté se zaměřili na prevenci ohledně kyberpodvodů

Počet trestných činů v kyberprostoru neustále roste. V roce 2021 bylo v celé České republice registrováno 9 518 trestných činů v kyberprostoru, přičemž v roce 2022 jich bylo evidováno již 18 884. Za první pololetí roku 2023 je to již 10 219 trestných činů.

dezinfekce

Z tohoto důvodu vytvořili policisté z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje ve spolupráci s Odborem analytiky a kybernetické kriminality Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje nový projekt pod názvem „Podvodníci v kyber, peníze si hlídej – aneb internetem bezpečně“ – více zde. S tím již navštívili zaměstnance Městského úřadu v Chebu, v Aši a také Krajského úřadu v Karlových Varech, kam zavítali v minulém týdnu. V rámci projektu chtějí policisté více vzdělat veřejnost - ukázat lidem, jak probíhají kybernetické podvody a naučit je, jak jim nenaletět. Proškolují nejdříve zaměstnance velkých úřadů, poté budou následovat ty menší, dále velké firmy a podniky a další. Vizí je, že tyto osoby předají informace dále směrem dolů. Na každý měsíc je naplánována jedna beseda napříč Karlovarským krajem. 

Další dvě besedy zaměřené na kyber, byly ve spolupráci s ČSOB a proběhly minulý týden v Chebu a v Aši. ČSOB uzavřela s Policií České republiky Memorandum v oblasti vzdělávání digitální bezpečnosti. V rámci této spolupráce vznikla zajímavá informační kampaň „Volač a Klikač“ zaměřená na rizika v kyberprostoru. V rámci této kampaně se můžete dozvědět, jaké jsou nejčastější taktiky internetových podvodníků – zejména o tom, jak se Vás mohou snažit napálit prostřednictvím podvodných e-mailů a SMS, inzertních podvodů, nabídkou výhodných investic nebo podvodným voláním.

Připomínáme 5 základních rad, jak nenaletět Volačovi a Klikačovi:

1) Mějte na paměti, že umí napodobit jakékoliv telefonní číslo či e-mail.

2) Dejte pozor, vydávají se za bankéře i policisty a působí věrohodně. 

3) Nikomu nikdy nesdělujte citlivé informace.

4) Vaše banka nepotřebuje znát Váš PIN, ale Volač a Klikač ano.

5) Buďte obezřetní – nenechte se vmanipulovat do časové tísně a vše si ověřujte z více zdrojů. 

kpt. Bc. Zuzana Churaňová


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy