Český pavilon se nachází v zóně „Sustainability“ na pozemku s plochou 2 200 metrů čtverečních a je stejně jako na EXPO 2015 v Miláně první u jednoho z hlavních vstupů na výstaviště. Pavilon se skládá ze stálé expozice, jejímž technologickým jádrem je systém S.A.W.E.R. vyrábějící vodu ze vzduchu s využitím solární energie a kultivující poušť pomocí podpovrchových kultur. Systém vyvíjejí vědci Akademie věd ČR a ČVUT (https://www.czexpo.com/). Druhou část tvoří rotační expozice, jejíž tematické zaměření se mění v průběhu výstavy.fd
První rotační expozice, která potrvá na EXPO v období do 22. října 2021, je zaměřena právě na lázně a příznivý účinek lázeňské péče.
„Shodli jsme se na základním pojetí expozice jako oázy klidu, kde v dnešním hektickém covidovém světě hledáme únik. Lázně jsou ideálním místem odpočinku, klidu, relaxace, uprostřed lesů, přírody, k léčbě přispívá i sama terapeutická krajina. Hlavním prvkem, který spojuje stálou expozici s naší krajskou, je voda. Dominuje i videu, které jsme nechali speciálně připravit právě pro světovou výstavu. Téma dostatku vody zejména v arabských emirátech velmi rezonuje, určitě zaujme celou řadu návštěvníků. V rámci expozice jsou vystaveny výrobky z vřídlovce, jež vytvořil ateliér D2 Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze ve spolupráci s Vary Guide design,“ uvedla Markéta Monsportová, uvolněná krajská zastupitelka.
Video Karlovarského kraje zaujalo rovněž televizní štáb, který bude natáčet reportáž o celém českém pavilonu.
EXPO 2020 má přes 200 účastníků, účastní se více než 180 zemí, ale také nadnárodní společnosti, vzdělávací instituce a nevládní organizace. Hlavní areál EXPO 2020 v Dubaji se rozkládá na ploše 438 hektarů.
Zdroj: Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje