Jednat o tom bude také uvolněný krajský zastupitel Karel Jakobec na zasedání meziresortní přeshraniční Komise pro hraniční vody v pondělí 11. října 2021 v Táboře.
Kontaminaci vod způsobil už v minulých desetiletích chemický závod v německém Marktredwitzu, který byl uzavřen v roce 1985. Pak došlo k sanaci provozu a okolí, ale místní říčky stejně zanáší rtutí především nádrž Skalka, která je první nejbližší přehradou, v níž se sedimenty usazují. Ročně jde až o 50 kg rtuti. V minulosti byl realizován česko – německý projekt, který vyhodnotil rozsah kontaminace přítoků a samotné vodní nádrže Skalka. Na něj navázal další projekt, jehož cílem bylo uskutečnit opatření na přítocích do Skalky. Bavorská strana navrhuje "přírodě blízká opatření," která ale nezamezí erozi a vnosu sedimentů s obsahem rtuti do nádrže. S realizací těchto záměrů proto nesouhlasil podnik Povodí Ohře, revitalizace tůněk či výsadba stromů by totiž z jeho pohledu nebyly dostatečně účinné.
„Je třeba zvolit jiné řešení, aby se sedimenty nevyplavovaly. Proto jsem se dopisem obrátil na ministra životního prostředí a problematiku také otevřu na jednání meziresortní přeshraniční komise, protože situace dál nemůže zůstat ve stejném stavu,“ vysvětlil uvolněný krajský zastupitel pro životní prostředí Karel Jakobec.
Jeho slova potvrdil i hejtman Petr Kulhánek.
„V případě, že by taková situace nastala ve směru z Čech do Bavorska, dokážu si představit, co by to vzbudilo na německé straně. Z pohledu let, kdy se rtuť do Ohře a Skalky splavuje, je to naprosto nepřijatelné, a proto jsme oslovili ministerstvo životního prostředí, aby se do řešení zapojil stát,“ uvedl hejtman.
Vodní nádrž Skalka leží u státní hranice se SRN u Chebu. Slouží zejména ke zvýšení nízké hladiny vody a pro účely protipovodňové ochrany. Její povodí leží téměř celé v Bavorsku. V současnosti se například v nádrži Skalka stále nesmí kvůli obsahu rtuti chytat dravé ryby.
Zdroj: Krajské listy Karlovarského kraje