Původně kraj vyčlenil v rámci dotačního programu 2,5 milionu korun s tím, že maximální výše dotace činí 300 tisíc korun na jednoho žadatele, spoluúčast je 50 procent a jednotková cena dotace je maximálně 1,50 Kč na m2.
„V řádném termínu pro příjem žádostí bylo předloženo 37 žádostí, po termínu byla ještě doručena žádost města Františkovy Lázně. Přihlédli jsme k tomu, že v době pandemie měl tamní městský úřad problém s personálním obsazením, proto i tuto žádost zařazujeme mezi ty, které bude posuzovat krajské zastupitelstvo. Nakonec tedy půjde o žádosti ve výši téměř 3,2 milionu korun. Financování programu je zajištěno ze zvláštního účtu na ochranu životního prostředí,“ uvedl uvolněný zastupitel Karel Jakobec a dodal, že pozemky, zařazené do projektu likvidace invazních rostlin, se nacházejí například v Jenišově u Karlových Varů, v Lázních Kynžvart, v Aši, Lokti či Stráži nad Ohří.
Území Karlovarského kraje patří mezi bolševníkem nejvíce zasažené oblasti České republiky. Z toho důvodu byl Karlovarským krajem v letech 2013 až 2015 realizován projekt s názvem „Omezení výskytu invazních rostlin v Karlovarském kraji“ dotovaný z fondů EU. Projekt se zaměřil na nejagresivnější druhy jako je bolševník velkolepý, křídlatka a netýkavka žláznatá. V průběhu vlastní realizace projektu se podařilo výrazně zmenšit zasažení kraje a snížila se rovněž hustota porostů, zejména u lokalit bolševníku. Stav oblastí je v rámci udržení dosaženého stavu monitorován, zjištěné výsledky se vyhodnocují a řeší. Aby však bylo možné udržet výskyt těchto rostlin na přijatelné úrovni, je třeba, aby vlastníci pozemků v likvidaci bolševníku aktivně pokračovali. Způsobů, jak zakročit proti nežádoucím porostům bolševníku a dalším druhům invazních rostlin, je využíváno hned několik. Především jsou založeny na sečení, vytrhávání, postřiku, ale i spásání porostů. Chemické i mechanické zásahy se musí provádět v průběhu sezóny opakovaně a více let po sobě.
Zdroj: Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje