Za co si ale město naopak připsalo body byl, relativní dostatek volných pracovních sil nebo hospodaření radnice, která má v rámci regionu nejnižší náklady na dluhovou službu. Jako nejlepší z pohledu podnikatele byly vyhodnoceny webové stránky města, které v přehledné formě nabízí potřebné informace pro komunikaci s veřejnou správou a řadu dalších užitečných odkazů. Loni na podzim město zase obsadilo první místo v rámci Karlovarského kraje v soutěži Přívětivý úřad. Tam se hodnotila především komunikace úřadu a nabídky služeb občanům.
Ačkoliv Sokolov pravidelně obsazuje přední příčky v různých soutěžích, které hodnotí fungování města, zařadila společnost Obce v datech ve svém průzkumu kvality života Sokolov na jedno z posledních míst. Žebříček se v médiích objevil koncem loňského roku a radnice se tehdy proti výsledkům důrazně ohradila. Po společnosti také žádala, aby objasnila, jaká kritéria k hodnocení použila a jakým způsobem vyhodnocovala výsledky. „Jedním z častých kritérií byla například dostupnost některých služeb v dojezdové vzdálenosti do půl hodiny od centra města. Díky poloze Sokolova mají naši občané podle tohoto měřítka v dosahu všechny služby od Ostrova přes Karlovy Vary a na druhou stranu přes Cheb až do Františkových lázní. Z toho vyvozuji, že bychom se měli v rámci kraje umisťovat vždy na prvním místě, protože díky naší poloze tady zkrátka dosáhneme na všechny relevantní služby,“ dodává starosta Sokolova Petr Kubis.
Podle výsledků Obce v datech byl ale Sokolov v rámci Karlovarského kraje v dostupnosti pediatrů až na třetím místě. V nabídce pracovních míst šestý, v počtu promítaných filmů, dostupných do 30 minut jízdy autem, pátý. „Třetí jsme i v kategorii Dostupnost silniční sítě, kde se hodnotí obsah území, kam je možné dojet za 30 minut autem. A to leží Sokolov uprostřed Karlovarského kraje, hned vedle dálnice. To prostě nedává smysl,“ pokračuje starosta Kubis. Podle něj tento průzkum poškodil Sokolov nejen v očích široké veřejnosti, ale i místních. V únoru město proto zveřejnilo přehled projektů zrealizovaných v loňském roce společně s těmi chystanými pro letošek. „Chtěli jsme naše obyvatele povzbudit a ukázat jim, co všechno se v Sokolově děje a že na tom rozhodně nejsme tak špatně, jak uvádí Obce v datech,“ vysvětluje starosta Kubis. Podle zveřejněného materiálu zadal v roce 2023 Odbor rozvoje města téměř 280 veřejných zakázek za bezmála 150 milionů korun. Peníze šly například do výstavby nových parkovišť, opravy chodníků či silnic. Rekonstruovaly se školy a školky, ale i sportoviště. Pro letošní rok si na investice město vyčlenilo téměř 294 milionů korun. Ty mají jít, stejně jako loni, do další do modernizace školských zařízení, oprav komunikací, ale i do rozvoje bydlení nebo oprav kulturních zařízení.
„Neustále pracujeme na dalších a dalších projektech na zlepšení infrastruktury a modernizaci města. Velkou výzvou je pro nás v současné chvíli přeměna regionu v souvislosti s ukončením těžby uhlí. A já věřím, že díky našim investicím a rozvojovým plánům neježe zvýšíme atraktivitu Sokolova pro současné obyvatele, ale také přilákáme nové. Chceme, aby byl Sokolov vnímán nejen jako město s bohatou historií a přírodními krásami, ale také jako dynamické a prosperující centrum s širokou nabídkou kvalitních služeb a možností. Chceme lidem dokázat, že Sokolov není jen dobré místo pro podnikání, ale je také i dobré místo pro život,“ uzavírá starosta Kubis.
Zdroj: Město Sokolov