Rozhledna byla postavena v letech 1895 až 1897 spolkem Nejdecká krušnohorská jednota (Neudecker Erzgebirgsverein). Za vzor jí posloužily nedaleké oblíbené rozhledny na Plešivci a Blatenském vrchu. Výška rozhledny od prahu vchodu až po vyhlídkovou galerii činí 18 metrů, což je více, než měří rozhledny na Klínovci a Plešivci. Na ochoz ve výšce 1000 m nad mořem vede 114 schodů točitého žulového schodiště. Vyhlídkovou plošinu završuje třímetrový prosklený přístřešek s bleskosvodem. Celá stavba od prahu až po špičku bleskosvodu tedy měří 24 metrů.
Rozhledna byla slavnostně otevřena 1. září 1897. V roce 1908 k ní byla přistavěna stylová výletní restaurace nazvaná „Berg Heil“ (Horám zdar), jejíž prostory se v roce 1923 ještě zvětšily. Restaurace sloužila ještě v době 2. světové války, poté zanikla.
Po válce začala rozhledna chátrat. Její stavební stav se rok od roku zhoršoval. V letech 1986 – 1987 došlo k technicky náročné a rozsáhlé rekonstrukci i za pomoci Horské služby Nové Hamry. Zábradlí na ochozu bylo odlito v nejdeckých slévárnách Metalis.
V roce 1995 byla prohlášena kulturní památkou. O dva roky později došlo k dalším stavebním úpravám.
Rozhledna nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů v západním a středním Krušnohoří nejen na Krušné hory a jejich nejvyšší hory Klínovec a Fichtelberg, ale i na výšiny Slavkovského lesa a Karlovy Vary. Za příznivého počasí je možné spatřit i vzdálené vrcholky Šumavy.
Město Nejdek připravuje v rámci oslav výstavu Naše rozhledna v nejdeckém muzeu, jejíž vernisáž je naplánována na 1. září 2017 - tedy na den 120. výročí rozhledny. V sobotu 2. září 2017 se můžete zúčastnit neorganizovanéto turistického výšlapu k rozhledně, kde se můžete těšit na Pouliční divadlo Viktora Braunreitera, kejklířská vystoupení s workshopem, tematické suvenýry a občerstvení.
Zdroj: město Nejdek