Klíšťová encefalitida je závažné infekční virové onemocnění napadající nervový systém. Přenáší se na člověka ze zvířat, především infikovaným klíštětem, méně častý způsob přenosu je konzumace syrového mléka a nepasterizovaných mléčných výrobků od nakažených zvířat (kozy, krávy, ovce) nebo poranění při odstraňování klíštěte domácímu zvířeti.
„Pozdní odhalení klíšťové encefalitidy nebo její komplikovaný průběh může zanechat trvalé následky – chronické bolesti hlavy, poruchy spánku a schopnosti soustředit se, sníženou výkonnost, deprese či obrnu končetin. Nejvhodnější ochranou před tímto onemocněním je očkování. Doporučuje se zejména lidem, kteří se pohybují v přírodě, sportují nebo chodí na pravidelné procházky – zahrádkářům, turistům, rybářům, houbařům, vodákům, cyklistům, majitelům psů a koček. O očkování by měli přemýšlet především senioři, u nichž bývá průběh nemoci vážnější a hrozí u nich vyšší riziko trvalých následků,“ upřesnila Michaela Zajíčková z Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje.
Očkovat se můžete nechat u praktického lékaře nebo v očkovacích centrech. Očkování proti klíšťové encefalitidě nepatří mezi povinná očkování, většina zdravotních pojišťoven na něj ale přispívá. Očkovací látka se aplikuje ve třech dávkách, přičemž dostatečná ochrana nastupuje až čtrnáct dní po aplikaci druhé dávky. Mezi jednotlivými dávkami je nutné dodržet doporučený odstup. Přesto, že se očkuje celoročně, doporučuje se zahájit očkování před nástupem aktivity klíšťat. Předpověď je vydávána každé pondělí a čtvrtek Českým hydrometeorologickým ústavem ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem. Webový odkaz je k dispozici na internetových stránkách Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje.
Zdroj: Krajské listy Karlovarského kraje