Tradičně se při této příležitosti vždy vzpomíná na nespočet nevinných obětí bývalého komunistického režimu, lidí, kteří byli za své názory odsouzeni často k mnohaletým odnětím svobody. Někteří z nich dlouhé roky otrocky pracovali na těžbě uranové rudy a žili v nelidských podmínkách jáchymovských lágrů.
Jedna z pietních akcí se odehrála v Dolním Žďáru ve Věži smrti - posledním viditelném pozůstatku smutných událostí padesátých let minulého století. V roce 2008 byla prohlášena národní kulturní památkou. V pátek 25. května se zde konala vernisáž tematických výstav za účasti např. plzeňského biskupa Tomáše Holuba.
Hlavní část připomínky Jáchymovského pekla se uskutečnila v sobotu 26. května v Jáchymově. Mši svatou v kostele Sv. Jáchyma celebroval František Radkovský, emeritní biskup plzeňský a prezident Diecézní charity Plzeň spolu s Markem Hricem, administrátorem Římskokatolické farnosti Ostrov a Jáchymov. Po mši účastníci položili věnce u památníku Brány ke svobodě.
Připomenuto bylo také 50. výročí založení organizace bývalých politických vězňů K 231 v březnu 1968. Klub K 231 existoval krátce (po 21. srpnu 1968 byl zakázán), ale o to větší význam měly jeho aktivity, na které následně navázala Konfederace politických vězňů Československa založená v roce 1989.
Vzpomínkové akce v Jáchymově se zúčastnil starosta města Ostrov Josef Železný, 1. místostarosta Petr Šindelář, 2. místostarostka Ilona Leupold, krajský radní pro oblast zdravotnictví Jan Bureš, senátor Jan Horník, historička umění Zdeňka Čepeláková a další.
Po pietní akci byla u Věže smrti zasazena lípa - strom republiky.
Život tisíců politických vězňů z blízkých pracovních táborů při uranových dolech připomíná také naučná stezka Jáchymovské peklo, která vede okolím lázeňského města Jáchymov, měří 8,5 km a na 12 zastávkách informuje o uranových dolech a lágrech a také o krušnohorské přírodě a ekologii.
Zdroj: město Ostrov