Ostrov: Studenti gymnázia vysadili stromy, aby se měli kam vracet (TV Západ)

Jen tři dny po velkých oslavách 70 let gymnázia Ostrov, kdy zařízení navštívily stovky lidí, se v úterý 25. června uskutečnilo společné sázení ořešáků královských v rámci projektu Náš strom.

dezinfekce

Kromě zdejších studentů se jej zúčastnili zástupci Karlovarského kraje, města Ostrova a společnosti SUAS Group. Navázali tak na dřívější tradici, kdy si odcházející studenti zasadili strom, aby se mohli ke svému gymnáziu vracet jako ke svým kořenům.

„Možná to, že když za 70 let přijdou na gymnázium, tak tady najdou vzrostlý strom, třeba. Dnes máme dva ořechy, tak doufám, že ty ořechy za sedmdesát let budou už velké a budou fungovat a oni se sem rádi vrátí,“ uvedl pedagog gymnázia Ostrov Miroslav Otčenášek. 

Studenty pozdravil nejen předseda dozorčí rady SUAS GROUP a Sokolovské uhelné Pavel Tomek, která vzrostlejší stromy zakoupila, ale také hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek. 

„Pro mě ta myšlenka zasadit strom u každé střední školy tak, aby zapustil kořeny a symbolicky se k těm kořenům vraceli jeho žáci po studiích zpátky do regionu, tak mi přijde jako výborná. Moc děkuji Gymnáziu Ostrov za to, že s tou myšlenkou přišlo a že ji hlavně chce šířit po celém kraji, po všech středních školách. Protože pro ty studenty, kteří dnes ten strom sázejí, tak to může být opravdu do budoucna symbolická motivace vracet se ke kořenům,“ podtrhl význam akce hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek. 

Studenti tříd 3A, V6B a V2A se zapojili do příprav sázení a někteří také využili situace k nezbytné dokumentaci. Iniciativu Náš strom, její symbolický význam a prvenství gymnázia Ostrov vyzdvihl i starosta města, který zde dříve učil.  

„Pro nás je velmi důležitá. Návrat mladých lidí ze škol nebo i starších je pro nás zásadní a hodně s ní pracujeme u všech možných projektů, třeba i u teď plánované výstavby. Ale celkově se zaměřujeme na to, aby právě mladí měli kam se vrátit, aby tady mohli rozvíjet své nápady nebo podnikání. A je to pro nás úplně klíčová věc,“ zdůraznil starosta Ostrova Lukáš Lerch. 

Dlouhodobý trend odlivu mladých lidí mimo region, jenž má dopad nejen na firmy, které potřebují odborníky, ale i na města a Kraj jako celek, chtějí všichni zastavit. Lákají proto zpět absolventy vysokých škol pocházející z regionu.

„Rozšiřovat tyto aktivity v nejvyšší možné míře. Ta naše aktivita s práce s ex rezidenty, aby se vraceli významné osobnosti zpátky do Karlových Varů měla už dvě úspěšná setkání v Praze a v Plzni. V těch dalších aktivitách víme, že nám na vysokých školách studuje už stovka lékařů, kteří se vrátí do Karlovarského kraje, protože se k tomu zavázali. A rádi budeme v těchto aktivitách pokračovat právě aby ten brain drain - odliv mozků se vrátil do toho reverzního módu, to znamená příliv mozků,“ dodal Kulhánek. 

Pro absolventy, kteří zvažují návrat do rodného kraje nebo zájemce z jiných regionů, chce i město Ostrov najít uplatnění a podmínky pro dobrý život. Je proto potřeba znát jejich motivace a požadavky.

„Pro studenty vysokých škol je to dost často ta kulturní komunita, nebo to společenství komunity, který na ní navazuje na jejich zájmy. A to se ukázalo, že je opravdu lákavé a je potřeba to rozvíjet. A pak samozřejmě po té škole je to uplatnění. Takže to uplatnění buď může být ve firmě jako pracovník, ale může být i podnikavé. Může to být něco, co sami rozvíjí a potřebují na to mít prostor nebo nějakou podporu,“ přiblížil Lerch.  

Projekt Náš strom by všichni zúčastnění podpořili v rámci Karlovarského kraje i pro další střední školy. 


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy