Skvost od výrobce z Kamenického Šenova o váze 600 kilogramů má v průměru téměř dva metry a skládá se ze 700 dílů. Sedmdesát let visel ve výšce necelých osmi metrů, odkud se přes kladkový systém umístěný v půdním prostoru spouští jednou za pět až deset let k podlaze, aby jej mohly uklízečky omýt.
Hodinu trvající operace, kdy jej pracovníci specializované firmy opatrně centimetr po centimetru spouštěli k podlaze, proběhla úspěšně. Další hodinu se pak do poslední součásti lustr rozebíral, pečlivě balil a ukládal do přepravních kontejnerů. Ty budou opět rozbaleny až v ateliérech pražské firmy Pasířství Jirásek, která je jedním ze subdodavatelů rekonstrukce Domu kultury.
Rekonstrukce ostrovského domu kultury probíhá od listopadu loňského roku.
„V současné době jsme tedy po výměně podlah, to znamená, tam jsou tzv. suché podlahy, to znamená ty zásypy se celé tam odsud vyndaly ven, nahradily se vhodným materiálem, v tomto případě keramzitem. Udělalo se rámování nové a je položena základní podlaha, tzn. OSB desky tak, jak říká ten projekt. Bavíme se o společenském sále, předsálí a kavárně. Při těchto pracech se samozřejmě postupně řeší i restaurování výzdoby společenského sálu a těch ostatních místností, kde jsou různé štuky, výzdoby a podobně. A samozřejmě nám tady v uvozovkách řádí i restaurátoři a památkáři, kteří vlastně hledají v těch vrstvách maleb původní barvy, které byly před sedmdesáti lety použity při výstavbě Domu kultury. V těch místnostech a samozřejmě i jestli tam nebylo v tomto případě, to nepředpokládali, ale přišlo se na to, že tam byla částečně výzdoba i zlatem,“ popsal starosta Ostrova Pavel Čekan.
Zlaté nátěry se budou aplikovat tam, kde to bude prokázáno, jinde se použije obyčejnější metalická barva. Restaurátorům se také podařilo najít nejspodnější vrstvy barev a podle toho budou jednotlivé sály laděny do původních tónů.
Technologická část projektu plánuje vybavit ostrovskou kulturní památku technologiemi 21. století. Kromě zásadního datového a audiovideo propojení jednotlivých částí půjde také o virtuální realitu nebo nahrávací studio. Dům se tak stane centrem kreativního průmyslu. Nové kilometry elektroinstalace pak celý objekt propojí v jeden funkční celek. Rekonstrukce přijde na více než 100 milionů korun, přičemž město získalo dotaci ve výši téměř 42 milionů korun.