„Vánoce samozřejmě mají výrazný vliv na lidskou psychiku. Během svátků vzpomínáme na své blízké, kteří třeba již nejsou mezi námi v důsledku úmrtí, nebo v naší mysli doznívají dozvuky nepříjemných rozchodů a podobně. To vše pak může vést k bilancování, vzniku pocitů beznaděje i ke zkratkovém, nebo dokonce plánovanému, pokusu o ukončení života. Vánoce jsou emočně vypjatější než běžné dny," říká primář Tomáš Turek, primář psychiatricjého oddělení nemocnice Ostrov.
Podle Turka v současné době psychiku lidí nepříznivě ovlivňuje také zhoršování ekonomické situace a narušení sociálních vazeb v důsledku epidemie covid. Univerzální rada jak se vyrovnat s vánočními depresemi a stresem ale zřejmě neexistuje.
"Je to nutné řešit vždy individuálně. Výrazně může pomoci, pokud lidé v podobných obtížích mají rodinné zázemí, nebo kamarády, kteří by jim mohli pomoci s řešením a třeba trávit svátky společně. Ale je tady i možnost obrátit se preventivně na odbornou péči, s čímž se běžně setkáváme i u nás v Ostrově," uzavírá primář psychiatrie.
Poměrně poklidná situace, pokud jde o akutní případy, byla na západě Čech, kde k tomu zřejmě přispěla i absence sněhu a náledí ve většině měst a obcí.
"Tentokrát jsme měli Vánoce poměrně klidné. Řešili jsme jen nějaké kosti v krku, hypertenzní krize, nevolnosti, ale tentokrát jsme nezaznamenali ani žádné větší úrazy. Nebyl sníh, takže se to obešlo bez zlomenin," zhodnotil vánoční noc Andrej Farkaš, lékařský ředitel Nemocnice Sokolov.