Noční doba je pochopitelně o to rizikovější vzhledem k snížené viditelnosti a běžně nastavenému biorytmu, který přirozeně ke spánku svádí. Nepozornost a mikrospánek jsou tak o to pravděpodobnějším rizikem, který v mnoha případech může skončit tragédií.
Přeceňování svých sil a myšlenka na ušetřený čas jsou často důvodem, který mikrospánek způsobuje. Řidiči jsou mnohdy unavení, ale přesto věří, že jízdu i tak zvládnou. Stejně tak velká část řidičů ví, že jsou unavení, ale na určité místo chtějí stůj co stůj dorazit co nejdříve. V obou případech je na uvážení každého řidiče, zda dřívější dojezd na místo za riziko nehody a ohrožení sebe i ostatních účastníků provozu skutečně stojí.
Aby se řidiči nebezpečnému mikrospánku co možná nejlépe vyhnuli, doporučuje se:
- dostatečně si odpočinout již před samotnou jízdou (v případě, že víte, že Vás čeká delší a náročnější cesta za volantem, dostatečně se vyspěte a odpočiňte si)
- naplánovat vhodnou dobu odjezdu a zjistit podrobnosti o trase
- při pocitu únavy si pustit rádio, otevřít okno a na nejbližším možném místě zastavit a odpočinout si
- průběžně se protahovat (vystoupit z vozidla a projít se, aby se dostatečně prokrvily končetiny)
- naplánovat si předem místa, kde bude možné odpočinout si
- v kritickém případě (přejezd na nejbližší možné místo odpočinku) si pomoci kofeinovými potravinami a nápoji.
Téma mikrospánku můžete nalézt i ve zpracovaném dokumentu v rámci projektu s názvem „Ty to zvládneš.“ A to na webových stránkách www.tytozvladnes.cz, který je zaměřen právě na dlouhé cesty a mikrospánek.
Zdroj: prap. Mgr. Lucie Machalová
por. Bc. Zuzana Týřová
Foto: ilustrační