Všeobecná zdravotní pojišťovna, která je kompetentní k zajištění primární péče, v současnosti nemá nástroje k tomu, aby praktické lékaře pro Karlovarský kraj získala. Situaci proto musí řešit kraj s jednotlivými městy. „Karlovarský kraj se za pomoci řady programů snaží motivovat lékaře, aby ve městech a obcích působili. Podporujeme vznik ordinací, přispíváme na jejich vybavení, na specializační vzdělávání. Totéž se snaží dělat města a obce, které zase dávají k dispozici možnost bydlení a další benefity. Bohužel se ukazuje, že finanční motivace pro stávající lékaře už není to pravé a situace se nelepší. V některých částech kraje, zejména na Chebsku, se věkový průměr praktických lékařů pro dospělé i pro děti a dorost blíží hranici 70 let, jejich počet je navíc nedostatečný. Proto jsme se sešli se všemi aktéry, kteří mohou nabídnout motivační prvky, jež by pomohly lékaře přesvědčit, aby v kraji pracovali,“ vysvětlil hejtman.
Karlovarský kraj už nyní stipendii podporuje budoucí absolventy vysokých škol. Nově ještě připraví stipendijní program pro studenty lékařských fakult, kteří budou moci získat až o 150 tisíc korun ročně, a to již od prvního ročníku lékařské fakulty. Intenzivně začne spolupracovat mimo jiné i s gymnázii na území kraje, aby motivovaly žáky ke studiu na lékařských fakultách. „Pravidla stipendijního programu samozřejmě musíme rozpracovat do detailu. Cílem je přimět absolventy lékařských fakult
z našeho kraje, aby se po studiu vrátili zpět do regionu, přičemž Karlovarský kraj jim uhradí kompletní měsíční náklady na vysokoškolské studium. Pro řadu rodin to může být v dnešní době ekonomicky velmi zajímavé. Studenty bychom oslovovali spolu s řediteli středních škol. Pokusíme se rovněž ve spolupráci s příslušnými vysokými školami zrealizovat přípravné kurzy k přijímacím zkouškám na lékařské obory přímo v kraji. Dále bychom také ve spolupráci s obcemi připravili katalog s přehledem kompletních benefitů, finančních i nefinančních, jež praktickým lékařům v regionu nabízíme. Katalog budeme šířit mezi studenty lékařských fakult, ale i mezi absolventy a stávajícími lékaři,“ popsal Petr Kulhánek.
Karlovarský kraj chce k další diskusi o zajištění praktiků oslovit rovněž ředitele VZP ČR Zdeňka Kabátka. „Našemu kraji by měla VZP věnovat zvýšenou pozornost, protože právě tady je situace ohledně chybějících praktiků a zubaři horší než ve zbytku republiky a my ji musíme aktivně řešit,“ dodal hejtman. Diskuse by se opět účastnili starostové obcí s rozšířenou působností a pozváni budou i zástupci Sdružení praktických lékařů pro dospělé, děti i dorost i zubních lékařů.