„Venkovské lékařství je koncept, který se v poslední době těší velké oblibě. Pracoviště se nachází v odlehlejších částech regionu a ordinují v něm praktici, kteří používají nadstandardní vybavení jako ultrazvuk, EKG a další. Spektrum činností venkovské ordinace je tedy širší než u klasické ordinace praktického lékaře. Tito lékaři mohou do určité míry zastoupit odborné specialisty, zejména v základních vyšetřeních. Je to výhodné pro všechny hlavně z hlediska časové úspory. Ambulantním specialistům to ubírá práci a pacient za nimi nemusí dojíždět do větších měst. Proto jsme se rozhodli vybavit stávající ordinace praktických lékařů, kteří by chtěli fungovat na principech venkovského lékařství, a jako druhý krok do těchto ordinací posílat studenty lékařských fakult na praxe,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.
Ordinace poskytující medikům odborné praxe může čerpat finanční prostředky na pořízení tzv. nadstandardního přístrojového vybavení. Karlovarský kraj jako poskytovatel dotace požaduje, aby byly povinně vybaveny sonografickými přístroji, přístrojem určeným na sledování srdeční aktivity – holterem, přístrojem pro měření kotníkových tlaků a vybavením pro POCT metody ke stavení diagnózy pacienta. Maximální výše dotace je pak v jednotlivém případě stanovena na 500 000 korun, přičemž vyčleněno je na rok 2025 1,5 milionu korun. Příjem žádostí startuje 7. ledna 2025.
Na příspěvek na praxi mohou dosáhnout studenti lékařské fakulty v minimálně 3. ročníku. Za každý den praxe právě v ordinacích splňující principy venkovského lékařství získá medik 1000 korun. Stejnou částku získá i zdravotnické zařízení, kde praxe probíhá, maximálně však 20 000 korun měsíčně. V rozpočtu na rok 2025 je alokováno 250 000 korun, s tím, že žádost lze podat od 1. ledna příštího roku.
Zdroj: Krajské listy
Tip redakce: Pro nejlepší dětské inhalátory, navštivte specialistu na zdravotnické technologie.